Italia Jarosława Iwaszkiewicza

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza na spotkanie o Jarosławie Iwaszkiewiczu, o którym opowiadać będzie Robert Papieski.

Jarosław Iwaszkiewicz był prozaikiem, poetą, eseistą i tłumaczem; współtworzył grupę poetycką „Skamander”, współpracownik „Wiadomości Literackich”, redaktor naczelny magazynu „Twórczość” oraz wieloletni prezes Związku Literatów Polskich. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Pisał wiersze, dramaty, powieści oraz eseje. Część jego wierszy stała się tekstami piosenek. W swoich książkach opisywał między innymi Włochy, a szczególnie Sycylii, która przypominała mu jego Ukrainę.

Italia Jarosława Iwaszkiewicza to dokładny opis miejsc, architektury, sztuki i tego wszystkiego, co zachwyciło go od Wenecji po Sycylię. Pisząc wciela się nie tylko w rolę eseisty, ale także podróżnika, turysty oraz stałego bywalca. „Podróż do Włoch” czy „Książka o Sycylii” przedstawiają obraz tego kraju, jakiego już nie ma, innego niż znany współcześnie.

O autorze i jego podróżach opowiadać będzie Robert Papieski (ur. 1965 r.), eseista, tłumacz, edytor; adiunkt w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Autor książek „Powrót do Ravello” oraz „Ćwiczenia z patrzenia”. Przełożył m.in. powieść Leonida Cypkina „Lato w Baden”, wspomnienia Pawła Annienkowa „Gogol w Rzymie” oraz powieść Michaiła Kuzmina „Skrzydła”. Opracował pod względem edytorskim m.in. „Dzienniki” Jarosława Iwaszkiewicza, korespondencję między Jarosławem Iwaszkiewiczem a Czesławem Miłoszem, Pawłem Hertzem i Jerzym Lisowskim.

Za przekład „Lata w Baden” został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2016 w kategorii przekład na język polski.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Bella Italia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Spotkanie można obejrzeć na Facebooku Biblioteka Zabrze