Czytelnia Ogólna i Prasy


Adres
ul. Wyzwolenia 4
41-800 Zabrze
Nr telefonu
(+48 32) 271 19 80
Kierownik
mgr Sylwia Grzegorzyca-Konsek
Pn 10:0018:00
Wt 9:0018:00
Śr 9:0018:00
Cz 12:0015:00
Pt 9:0018:00
Sb 9:0013:00
Nd

w okresie wakacji obowiązują - wakacyjne godziny otwarcia więcej  /https://www.biblioteka.zabrze.pl/2019/06/godziny-otwarcia-placowek-mbp-w-zabrzu-w-miesiacach-wakacyjnych/

Czytelnia Ogólna i Prasy mieści się w centrum Zabrza. Na miejscu można poczytać czasopisma – to prasa codzienna, tygodniki, miesięczniki, czasopisma popularnonaukowe i branżowe. Ogółem dostępnych jest prawie 80 tytułów. Poza tym również na miejscu można skorzystać z księgozbioru naukowego – są to przede wszystkim słowniki, encyklopedie, leksykony – a także działu Silesiana, gromadzącego publikacje dotyczące Śląska. Istnieje również możliwość wypożyczenia książek, są to przede wszystkim pozycje popularnonaukowe. W Czytelni Ogólnej i Prasy odbywają się cyklicznie spotkania autorskie, wystawy, finały konkursów bibliotecznych i inne imprezy zabrzańskiej MBP. Organizowane są także lekcje biblioteczne dla młodzieży.

 Dodatkowe usługi

  • Usługi bibliograficzne

 

Dodatkowe informacje

  • Stanowiska komputerowe dla czytelników: 4

Dojazd środkami komunikacji publicznej

Najbliższe przystanki:  


Powiązane wpisy

Japonki – dalekie a bliskie

Japonki – dalekie a bliskie

Karolina Bednarz – absolwentka japonistyki, autorka bloga „W krainie tajfunów” – wielokrotnie podróżowała na Daleki Wschód, wędrując m.in. po Kraju Kitnącej Wiśni. Jest autorką książki „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet”.

11.04.2019, godz. 17:00

Spotkanie z Czesławem Ratką – tłumaczem i wydawcą polskiego przekładu XVI-wiecznego poematu „La Araucana” Alonsa de Ercilla y Zúñiga, uznawanego za chilijską epopeję narodową. Przekład Czesława Ratki w 2014 r. został nagrodzony prestiżową Nagrodą Instytutu Cervantesa za Tłumaczenie Literackie.

„Każde pokolenie ma własny czas”…

„Każde pokolenie ma własny czas”…

… śpiewał zespół Kombi. Jednocześnie „Nic nowego pod słońcem” – mawiali starożytni. Zabrzańska debiutantka Daria Rajda w swojej powieści porusza tematy stare jak świat – przeżywane po raz kolejny przez dzisiejszych młodych ludzi.

Tam, gdzie jabłka, tam i muszki owocówki

Tam, gdzie jabłka, tam i muszki owocówki

„Muszki owocówki” to tytuł najnowszej, czwartej powieści Danuty Sadownik. W dniu 17 stycznia br. książka miała swoją premierę i dokładnie w tym samym czasie gościliśmy w Zabrzu autorkę.

A ty dokąd? Do Zabrza!

A ty dokąd? Do Zabrza!

17.01.2019, godz. 17:00

Bohaterką pierwszego w tym roku spotkania autorskiego będzie Danuta Sadownik – autorka powieści „A ty dokąd?”, „Gdzie jesteś?” i „Szkolne tango”. Zapraszamy w czwartek – 17 stycznia o 17:00 do Czytelni Ogólnej i Prasy.

Amerykanie na ekranie

Amerykanie na ekranie

Przed kilku laty w Zabrzu działał Klub Filmowo-Literacki „Dyskurs” współorganizowany przez naszą bibliotekę i kino „Roma”. W ramach projektu „Born in the U.S.A.” MBP w Zabrzu nawiązała do tej tradycji.

Zawirowania wieku dojrzewania

Zawirowania wieku dojrzewania

Od końca października prawie do połowy grudnia br. w Czytelni Ogólnej i Prasy MBP w Zabrzu odbył się cykl sześciu warsztatów dla młodzieży pod wspólnym tytułem „Czytając – czytam świat”.

Pierwszy był Marek Krajewski

Pierwszy był Marek Krajewski

To on wprowadził kryminał na polskie uniwersytety – twierdzi Adam Regiewicz, gość projektu „Kryminalne zagadki Śląska”, z którym spotkaliśmy się w czwartek, 22 listopada br. w Czytelni Ogólnej i Prasy MBP w Zabrzu.

Greyhound – taki amerykański pekaes

Greyhound – taki amerykański pekaes

Niezwykła zwykła. Marek Kosma Cieśliński od lat zafascynowany jest prowincją Stanów Zjednoczonych. Zjeździł ją wszerz i wzdłuż, podróżując popularnymi liniami autobusowymi Greyhound.