Czytelnia Ogólna i Prasy

Nazywana Wypożyczalnią Popularnonaukową wraz ze zbiorem Filii nr 13 oraz Czytelnią Prasy


Adres
ul. Wyzwolenia 4
41-800 Zabrze
Nr telefonu
(+48 32) 271 19 80
Kierownik
mgr Arleta Mierczyk (p.o.)
Pn 10:0018:00
Wt 10:0018:00
Śr 10:0018:00
Cz 10:0015:00
Pt 10:0018:00
Sb
Nd

Czytelnia Ogólna i Prasy, obecnie nazywana Wypożyczalnią Popularnonaukową, mieści się w centrum Zabrza. Można skorzystać z księgozbioru naukowego, w tym księgozbioru Filii nr 13. Dostępne są przede wszystkim encyklopedie, książki z ekonomii i prawa oraz biografie i historii – a także dział Silesiana, gromadzący publikacje dotyczące Śląska. Istnieje również możliwość wypożyczenia prasy. Dostępnych jest kilkanaście tytuł czasopism kulturalnych, naukowych oraz branżowych.

W Wypożyczalni Popularnonaukowej odbywają się cyklicznie spotkania autorskie, wystawy, finały konkursów bibliotecznych i inne imprezy zabrzańskiej MBP. Organizowane są także lekcje biblioteczne dla młodzieży.

 Dodatkowe usługi

  • Usługi bibliograficzne

 

Dodatkowe informacje

  • Stanowiska komputerowe dla czytelników: 2

Dojazd środkami komunikacji publicznej

Najbliższe przystanki:  


Powiązane wpisy

Przyjdź i poczytaj

Przyjdź i poczytaj

Od stycznia ponownie będzie dostępna prasa. Z zachowaniem reżimu sanitarnego, czasopisma będzie można poczytać na miejscu. Niektóre numery archiwalne będzie można także wypożyczyć.

Wypożyczalnia Popularnonaukowa zaprasza!

Wypożyczalnia Popularnonaukowa zaprasza!

Jedna nazwa – trzy różne Filie. Związane są ze sobą sąsiedzko lub tematycznie. Do tego bogaty księgozbiór, który zainteresuje każdego. Zapraszamy na ul. Wyzwolenia 4.

Czasopisma wracają

Czasopisma wracają

W Czytelni Ogólnej i Prasy przy ul. Wyzwolenia 4 po przerwie ponownie pojawi się prasa. Dostępne tytuły, z powodu pandemii nadal nie będą dostępne na miejscu, ale część z nich będzie można wypożyczyć do domu.

Wspomnienia na papier przelane

Wspomnienia na papier przelane

Promując czytelnictwo zawsze warto pamiętać o lokalnym patriotyzmie i o książkach pisanych przez zabrzan i o Zabrzu. Okazją do tego było niewątpliwie spotkanie autorskie ze Stanisławem Koniakiem, wieloletnim działaczem, byłym przewodniczącym KZ NSZZ Solidarność przy KWK Zabrze i radnym.

Japonki – dalekie a bliskie

Japonki – dalekie a bliskie

Karolina Bednarz – absolwentka japonistyki, autorka bloga „W krainie tajfunów” – wielokrotnie podróżowała na Daleki Wschód, wędrując m.in. po Kraju Kitnącej Wiśni. Jest autorką książki „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet”.

11.04.2019, godz. 17:00

Spotkanie z Czesławem Ratką – tłumaczem i wydawcą polskiego przekładu XVI-wiecznego poematu „La Araucana” Alonsa de Ercilla y Zúñiga, uznawanego za chilijską epopeję narodową. Przekład Czesława Ratki w 2014 r. został nagrodzony prestiżową Nagrodą Instytutu Cervantesa za Tłumaczenie Literackie.

„Każde pokolenie ma własny czas”…

„Każde pokolenie ma własny czas”…

… śpiewał zespół Kombi. Jednocześnie „Nic nowego pod słońcem” – mawiali starożytni. Zabrzańska debiutantka Daria Rajda w swojej powieści porusza tematy stare jak świat – przeżywane po raz kolejny przez dzisiejszych młodych ludzi.

Tam, gdzie jabłka, tam i muszki owocówki

Tam, gdzie jabłka, tam i muszki owocówki

„Muszki owocówki” to tytuł najnowszej, czwartej powieści Danuty Sadownik. W dniu 17 stycznia br. książka miała swoją premierę i dokładnie w tym samym czasie gościliśmy w Zabrzu autorkę.

A ty dokąd? Do Zabrza!

A ty dokąd? Do Zabrza!

17.01.2019, godz. 17:00

Bohaterką pierwszego w tym roku spotkania autorskiego będzie Danuta Sadownik – autorka powieści „A ty dokąd?”, „Gdzie jesteś?” i „Szkolne tango”. Zapraszamy w czwartek – 17 stycznia o 17:00 do Czytelni Ogólnej i Prasy.

Amerykanie na ekranie

Amerykanie na ekranie

Przed kilku laty w Zabrzu działał Klub Filmowo-Literacki „Dyskurs” współorganizowany przez naszą bibliotekę i kino „Roma”. W ramach projektu „Born in the U.S.A.” MBP w Zabrzu nawiązała do tej tradycji.

Zawirowania wieku dojrzewania

Zawirowania wieku dojrzewania

Od końca października prawie do połowy grudnia br. w Czytelni Ogólnej i Prasy MBP w Zabrzu odbył się cykl sześciu warsztatów dla młodzieży pod wspólnym tytułem „Czytając – czytam świat”.