Hoża z chyżym i kołdrzarka na dodatek

Impreza ta – o niemal już ćwierćwiecznej tradycji – od początku organizowana jest przez Szkołę Podstawową nr 25 w Zabrzu i Miejską Bibliotekę Publiczną, a jej uczestnikami są uczniowie siódmych i ósmych klas oraz (w tym roku po raz ostatni) gimnazjaliści z placówek oświatowych w całym mieście.

Konkurs corocznie rozpoczyna się na przełomie września i października eliminacjami szkolnymi, następnie odbywają się eliminacje międzyszkolne w SP nr 25. Grudniowy finał ma miejsce w czytelni MBP w Zabrzu. Tym razem zasiadło w niej 18 uczniów, spośród których w trzech etapach wyłonionych zostało 3 zwycięzców i 2 osoby wyróżnione. Łatwo nie było – młodzi językoznawcy musieli się zmierzyć m.in. z kołdrzarką, rzeżuchowcem, murarzyną czy podkuwką Kmicicowych sań.

Laureatem XXIII Miejskiego Konkursu Ortograficznego został Michał Trzepałka z Gimnazjum nr 3 w ZSO nr 11 w Zabrzu, a kolejne miejsca – drugie i trzecie – zajęły: Julia Gorawska (Gimnazjum nr 1) oraz Anna Palian (Katolickie Gimnazjum w Zabrzu). Wyróżnienia powędrowały do Dominiki Nocoń (Szkoła Podstawowa nr 43) i Pawła Wyleżoła (Gimnazjum nr 20).

Jeśli ktoś jest ciekaw, jakie ortograficzne pułapki czekały na uczestników konkursu, w poniższej galerii zdjęć skan z zadaniami z ostatniego jego etapu.