Kryminalne zagadki Śląska vol. 4 – 2022

Kryminalne zagadki Śląska vol. 4 to kontynuacja projektu, który jest najbardziej rozpoznawalnym na zewnątrz działaniem naszej instytucji, trafiając w potrzeby czytelnicze mieszkańców. Projekt ma na celu rozszerzenie usług biblioteki i dostosowanie ich do potrzeb oraz oczekiwań mieszkańców.

W realizacji zadania chcemy wyjść poza mury biblioteki i przeprowadzić wydarzenia w szeroko rozumianej przestrzeni miejskiej. Na jego program złożą się imprezy mające zarówno tradycyjną formę promocji czytelnictwa, czyli spotkania autorskie oraz warsztaty, jak i nowatorską, takie jak podcasty kryminalne czy warsztaty pisarskie. Najwięcej wydarzeń będzie kierowanych do młodzieży, której chcemy pokazać, że udział w wydarzeniach bibliotecznych może być ekscytującą formą rozrywki oraz spędzania wolnego czasu.

Do Zabrza zaprosimy m.in. Alka Rogozińsiego, Maxa Czornyja, Piotra Wójcika, Hannibala Smoke, Igora Brejdygant. Pojawi się także blok „ Po drugiej stronie kryminalnej fikcji”, w której spotykać będziemy się z osobami, na co dzień zajmującymi się zbrodniami i przestępczością.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Sztuka pisania

Człowiek wielu zadań i talentów – tak można podsumować naszego gościa, Igora Brejdyganta. Na swoim koncie ma książki kryminalne oraz scenariusze do filmów i seriali.

Przegląd tygodnia #43

To już prawie koniec, jeśli chodzi o imprezy, które zaplanowaliśmy dla naszych czytelników w tym roku. Tym bardziej zapraszamy na jedno z ostatnich spotkań autorskich. Warto przyjść!

Kolacja z mumią

Każda rodzina ma trupa w szafie. Czasami może jednak okazać się, że również i szafa ma swoje lata. Tak jest najczęściej w przypadku retro kryminałów, które pisze Monika Kassner.

Przegląd tygodnia #41

Kumulacja wydarzeń! Będzie się działo przez najbliższe dni, a różnorodność propozycji spowoduje, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie w tym przeglądzie. Zapraszamy!

Pożarci przez kryminały

Seminarium kryminalne jest zawsze świetną okazją do tego, by poznać kryminały trochę od drugiej strony. Tym razem próbowali je ugryźć Monika Kassner oraz Adam Regiewicz.

Przegląd tygodnia #40

Mocna dawka kryminału. Tak zapowiada się ten tydzień w naszej Bibliotece. I choć będzie dużo o książkach z dreszczykiem, nie zabraknie także innego spojrzenia, zwłaszcza na propozycje dla dzieci.

Aż ciarki przechodzą

Za nami kolejne spotkanie w ramach Kryminalnych Zagadek Śląska vol. 4. Tym razem o jednej konkretnej kryminalnej sprawie rozmawiały Joanna Smorczewska oraz Justyna Mazur.

Przegląd tygodnia #37

W tym tygodniu zapraszamy do DOK-u w Grzybowicach oraz Aresztu Śledczego. Przed nami bluesowy koncert, a następnego dnia spotkanie z autorką popularnego kryminalnego podcastu.

Świeża krew

Za nami cykl spotkań z przyszłymi twórcami podcastów kryminalnych. Pomysły czasami mroziły krew w żyłach. Teraz dzięki teorii uczestnicy warsztatów mogą przejść do praktyki.

Czornyj z krwi i kości

Tajemnicze, mroczne, dramatyczne – takie są książki Maxa Czornyja. Samo spotkanie autorskie było całkowitą przeciwnością i okazją poznania osoby, który stoi za historiami o Eryku Derylu.

Przegląd tygodnia #26

Na rozpoczęcie wakacji – mocne uderzenie. Gościem naszej Biblioteki w tym tygodniu będzie jeden z najbardziej popularnych autorów książek kryminalnych. Nie możecie tego przegapić!

Sztuka konsumowania zbrodni

Czterokrotnie pochylili się nad kryminałem i sztuką pisania tego rodzaju powieści. Warsztaty pisania oparte były tym razem o kulinarne wątki.

Zostań podcasterem z Biblioteką

Jak mówić, by było o czym opowiadać i żeby znalazły się osoby, które będą chciały tego słuchać. Zapraszamy na warsztaty tworzenia podcastów.

Spotkanie ze smakiem

Jak jedzą głowy państw reżimowych, do których nikt nie ma dostępu i ważniejsze, jak dotrzeć do tych osób by zebrać informacje? Przepis zna pisarz – Witold Szabłowski.