Pożarci przez kryminały

Seminarium kryminalne jest zawsze świetną okazją do tego, by poznać kryminały trochę od drugiej strony. Tym razem próbowali je ugryźć Monika Kassner oraz Adam Regiewicz.

6 października 2022 r. w auli w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych odbyło się tegoroczne seminarium kryminalne, zrealizowane w ramach projektu „Kryminalne Zagadki Śląska vol. 4”. Tematem przewodnim było „Zabrze w kryminale”, to ze względu na obchodzony w tym roku jubileusz 100-lecia miasta Zabrze. W związku z tym rozmawialiśmy o kryminałach, których głównych miejscem wydarzeń jest nasze miasto.

Poruszone wątki jednak rozciągnęły się na kwestie jedzenia i posiłków, jako jeden z ważnych elementów, który powinny zawierać historię. Dlaczego? Na te pytanie odpowiadali zaproszeni goście – Monika Kassner oraz Adam Regiewicz. Autorka takich powieści jak „Sprawa Salzmanna. Trup, którego nie było”, „Sprawa Rollnika. Zbrodnia prawie doskonała” oraz najnowszy – „Sprawa rodziny Tebbe. Kolacja z mumią”, ukazała nie tylko retro obraz Zabrza, zdradzający przy tym tajniki zbierania informacji oraz wyjaśniając pojęcie prawdy z punkty widzenia pisarza, ale również na podstawie śląskiej kuchni ukazała, w jaki sposób można umieścić powieść. Natomiast Adam Regiewicz, profesorem nauk humanistycznych, kierujący Instytutem Literaturoznawstwa na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie, ukazał szerszy obraz znaczenia posiłków w literaturze, nie pomijając przy tym przejawów kanibalizmu, często spotykanego w kryminałach.

Seminarium zostało zrealizowane w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol. 4”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.