Świeża krew

Za nami cykl spotkań z przyszłymi twórcami podcastów kryminalnych. Pomysły czasami mroziły krew w żyłach. Teraz dzięki teorii uczestnicy warsztatów mogą przejść do praktyki.

Podcast staje się coraz bardziej popularną formą, która zyskuje co raz to nowych zwolenników. Możliwość słuchania w dowolnie wybrany przez siebie czasie sprawia, że jest atrakcyjny dla młodych ludzi, a dowiedzieć się z niego można wielu ciekawych rzeczy.

Warsztaty tworzenia podcastu kryminalnego poprowadziła Paulina Świtała, zawodowo związana z Wydziałem Humanistycznym i Biurem Działalności Studenckiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Producent warsztatów Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz koordynator Forum Festiwali Nauki w Polsce. Autorka reportaży o tematyce społecznej, programów publicystyczno-naukowych i edukacyjnych. Szkoleniowiec z zakresu komunikacji, autoprezentacji, wystąpień publicznych, nowych mediów i strategii budowania wizerunku.

Spotkania z uczestnikami podzielone były na bloki, które miały przygotować prowadzących do tworzenia własnego podcastu. Rozpoczęliśmy od zajęć logopedycznych i technik rozgrzewania narządów mowy, połączonych z łamańcami, które miały wpłynąć na poprawę dykcji wśród tych, którzy będą nagrywać podcasty. Następnie były nauka storytellingu, czyli tworzenia treści w taki sposób, by zainteresowały one słuchacza.

Następnie przeszliśmy do praktyki. Uczestnicy przygotowali w ramach zadania domowego tekst, na podstawie którego przygotowywali odcinek swojego podcastu. Omówiony on był pod kątem ciekawości i odpowiedniej budowy, w nawiązaniu oczywiście do tego wszystkiego, czego nauczyli się wcześniej. Ostatnią rzeczą było poznanie narzędzie do nagrywania, a następnie edycji nagrań, tak by powstał końcowy efekt.

Wśród pomysłów przedstawionych przez uczestników był podcast z recenzjami przeczytanych kryminałów, poświęcony bohaterce książek Mroza, prawniczce Joannie Chyłce. Pojawił się również pomysł, by rozbierać kryminały na części pierwsze i szukać podobnych motywów, wykorzystywanych przez wielu autorów.

Kto wie, może wkrótce któregoś z naszego uczestników warsztatów usłyszymy we własnym, autorskim podcaście kryminalny. Trzymamy kciuki.

Warsztaty zostały zrealizowane w  ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol. 4”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.