„Vive la France” – 2020

Już od 3 lat MBP w Zabrzu realizuje projekty poświęcone kulturze konkretnego państwa. W tym roku cała uwagę zostanie poświęcona Francji i jej bardzo bogatej kulturze. Wydarzenia w ramach projektu będą skoncentrowane przede wszystkim na literaturze, ale nie zabraknie także filmu czy muzyki. Zaplanowano różnorodne dyskusje, spotkania autorskie, wykłady oraz pokazy filmowe i koncerty.

Projekt skierowany jest zarówno do dzieci jak i do osób dorosłych. W części poświęconej najmłodszym czeka ich dużo kreatywnych zajęć oraz warsztaty przybliżające francuskich autorów i bohaterów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Powiązane wpisy

Polski Paryż

Polski Paryż

Pisarze tacy jak Mickiewicz, Tuwim czy Krasiński tworzyli między innymi w Paryżu, a miasto to wpłynęło na ich serca. I odwrotnie. Twórczość ta wpływała na rozwój miasta. Zapraszamy na seminarium online poświęcone polskiej książce w Paryżu.

Dialog o filmie

Dialog o filmie

Literatura francuska pozwala poznać autorów oraz ich postrzeganie świata. Niewyczerpanym źródłem o wspaniałej francuskiej kulturze jest również kino, które rozwijało się przez lata, a jego twórcy przestawiają różnorodne wizje. A jest co oglądać…

Bezkarne winne popołudnie

Bezkarne winne popołudnie

To było niezwykłe spotkanie. Dlaczego zatem nie przeżyć go jeszcze raz? Dla tych, którzy chcą posłuchać raz jeszcze, a także dla tych, którzy nie mogli obejrzeć na żywo – dostępna jest już relacja ze spotkania online z Markiem Bieńczykiem.

Odkrywali nieodkryte

Odkrywali nieodkryte

Czytelnicy rokitnickiej filii bibliotecznej udali się wczesnym wtorkowym wieczorem w malowniczą podróż po Paryżu, a ich przewodnikiem był Michał Szulim, podróżnik i muzyk, autor bloga Miejsce za miejscem i książek o tym samym tytule.

Na poważnie i z humorem

Na poważnie i z humorem

Był uśmiech i nostalgia, radość i smutek. W takiej atmosferze przebiegło wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, organizowane przez MBP w Zabrzu. Tym razem czytelnicy pochylili się nad książką „Już nigdy Pan nie będzie smutny”.

Przegląd tygodnia

Przegląd tygodnia

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu to nie tylko wypożyczalnia książek. Koncert, film, a może lekcja sztuki? Kumulacja wydarzeń w tym tygodniu spowodowała, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przekonajcie się sami…

Jak piosenka, to tylko francuska

Jak piosenka, to tylko francuska

Żadne utwory nie mają w sobie tyle uczuć, a jak jeszcze zostają wykonane przez wspaniałą artystkę, to poruszenie gwarantowane. Taki właśnie był występ Agnieszki Grochowicz.

Odjazd z Parku 12C

Odjazd z Parku 12C

3. edycja „Pociągu do książek” pomimo pogody wyruszyła i bezpiecznie dotarła do stacji końcowej. Po drodze zatrzymała się na spotkania z autorami, kreatywne warsztaty oraz zdjęcia z ulubionymi postaciami z bajek.

Spotkajmy się w Parku

Spotkajmy się w Parku

Czytanie książek to wielka przyjemność, ale możliwość spotkania się z tymi, którzy je piszą to dodatkowe urozmaicenie. Podczas „Pociągu do książek” będzie okazja posłuchać autorów bajek dla dzieci, po które chętnie sięgają najmłodsi.