Dialog o filmie

Literatura francuska pozwala poznać autorów oraz ich postrzeganie świata. Niewyczerpanym źródłem o wspaniałej francuskiej kulturze jest również kino, które rozwijało się przez lata, a jego twórcy przestawiają różnorodne wizje. A jest co oglądać…

W tym roku część proponowanych aktywności i wydarzeń realizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu poświęcona jest szeroko rozumianej francuskiej twórczości – spotkania z autorami, na żywo i online, warsztaty dla dzieci oraz projekcje filmowe. Tym razem przedstawiamy tajniki kina francuskiego i jego twórców.

Można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że gdyby nie Francja, to nie byłoby kina. To właśnie bracia Lumière skonstruowali pierwszy kinematograf i w podziemiach paryskiej Grand Cafè zaprezentowali swój pierwszy film dokumentalny – „Wyjście robotników z fabryki”. Przez wielu historyków właśnie to wydarzenie z 28 grudnia 1895 roku uważane jest za datę narodzin kina.

Co było dalej, jak potoczyły się losy francuskiej kinomatografi? Jak zmieniały się przez lata jej najważniejsze elementy – produkcja, nurty, tematyka. Kto i co tworzył, co przeszło bez echa, a czym zachwycają się od lat widzowie na całym świecie? O tym i nie tylko rozmawiali Jacek Iwasiów oraz Marek Mierczyk.

W drugiej części rozmowy uwaga skupiona została na ukazaniu rozwoju kina po wojnie i tworzącej się nowej fali. Jak przedstawiała się sytuacja na francuskiej scenie oraz jakimi tematami się zajmowano…

Ostatnia część rozmowy poświęcona została współczesnemu kinu, obecnym nurtom i twórcom, w tym kilku rozpoznawanym nazwiskom, kojarzonym z Polską, a nie Francją…

Rozmowa została zrealizowana w ramach projektu „Vive la France”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.