Literatura francuska według Marka Zagańczyka

W ramach projektu „Vive la France” Miejska Biblioteka Publiczna przedstawia cykl wypowiedzi dotyczących francuskich i francuskojęzycznych autorów.

Literatura francuska jest jedną z bogatszych i zróżnicowanych. Jej twórcy zawdzięczają to okresowi, w którym tworzyli, towarzyszącym im wydarzeniom historycznym, kulturalnym i politycznym oraz życiu, jakie wiedli. Kilku wybranym autorom swoją uwagę poświęcił pisarz i eseista – Marek Zagańczyk. Skupił się on na najistotniejszych działaniach oraz najciekawszych wątkach związanych z ich życiem.

André Malraux

Francuski pisarz i polityk. Urodził się w 1901 r. w Paryżu. Z wykształcenia orientalista i archeolog. Pisał o tym, co go otaczało, a bohaterami jego książek byli ludzie czynu, występujący w obronie ludzkiej godności. W trakcie swojej kariery politycznej był między innymi ministrem kultury. Zmarł w Paryżu w 1976 r.

Georges Simenon

Georges Simenon wyróżnia się na tle innych omawianych autorów chociażby dlatego, że z pochodzenia był Belgiem, a jedynie pisał w języku francuskim. Urodził się w 1903 r. Był bardzo płodnym autorem, ponieważ przez całe swoje życie napisał ponad 450 powieści. Potrafił w ciągu jednego dnia napisać nawet 80 stron. Uważany jest za twórcę powieści kryminalnych. Zmarł w Szwajcarii w 1989 r.

Eugène Fromentin

Fromentin był człowiekiem wielu talentów. Oprócz pisania zajmował się również malowaniem, choć z wykształcenia był prawnikiem. Jest przykładem wpływu życia na twórczość. Jego zainteresowania przenikały się wzajemnie, co zaowocowało pracą „Mistrzowie dawni”, w której skupił się na malarstwie autorów niderlandzkich i holenderskich. Natomiast jego liczne podróże, m.in. do Afryki, znajdują odzwierciedlenie w jego twórczości literackiej.

André Gide

André Gide (1869-1951) jest laureatem literackiej Nagrody Nobla. Ten prozaik prawie przez całe swoje życie, oprócz pisania książek, prowadził dziennik. I to właśnie przede wszystkim nad tymi zapiskami pochyla się Marek Zagańczyk.

Skip to content