Polski Paryż

Pisarze tacy jak Mickiewicz, Tuwim czy Krasiński tworzyli między innymi w Paryżu, a miasto to wpłynęło na ich serca. I odwrotnie. Twórczość ta wpływała na rozwój miasta. Zapraszamy na seminarium online poświęcone polskiej książce w Paryżu.

Seminarium „Polski Paryż”, zostało zrealizowane w ramach projektu „Vive la France”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykłady dwóch znakomitych literaturoznawców – Piotra Dobrołęckiego i Józefa Olejniczaka przybliżają nie tylko polskich pisarzy, którzy tworzyli przebywając akurat we francuskiej stolicy, ale również opisują jak ich obecność zmieniła Paryż i wpłynęła na powstanie tam różnorodnych instytucji.

W wykładzie przygotowanym w ramach seminarium literaturoznawca, Piotr Dobrołęcki, przedstawia unikalny obraz Paryża, ponieważ nie było i nie ma drugiego takiego miasta za granicą, gdzie tak dobrze miała się polska kultura i gdzie Polacy tak chętnie jeździli oraz jak znaczący dla pisarzy był Paryż w czasie Wielkiej Emigracji. Oczywiście mówiąc o twórcach książek nie można pominąć wątku księgarni i bibliotek, w tym Biblioteki Polskiej w Paryżu, która jest największą polską książnicą za granicą.

Natomiast Józef Olejniczak, badacz literatury, podejmuje próbę pokazania Paryża w literaturze polskiej i oczami polskich pisarzy – prozaików i poetów. Związki literatury polskiej z tym miastem są ścisłe, a obrazy nie tylko piękne, ale i szkaradne, rzeczywiste, niczym nie ubarwione. Wyjaśnia dlaczego Paryż stał się tak popularny na kartach polskich autorów oraz kto i w jaki sposób to, co widział zapisał w swoich książkach…

W trzeciej części, zapraszamy na rozmowę Piotra Dobrołęckiego z Piotrem Kłoczowskim i Markiem Zagańczykiem o polskim Paryżu, jego najistotniejszych elementach i co z nich pozostało, a także o tym, co w tym mieście upatrzonym przez naszych poetów i prozaików, tworzących w ubiegłym stuleciu, się zmieniło.

Skip to content