Książka na piątkę, znakomity początek: rozdanie czwarte – 2020

Projekt ten realizowany jest w naszej Bibliotece już po raz czwarty. Adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat, a jego celem jest przybliżenie młodym czytelnikom – poprzez cykl warsztatów i spotkań autorskich – wartościowej literatury oraz laureatów ogólnopolskich konkursów na najlepsze książki dla dzieci i młodzieży.

Projekt łączy w sobie kilka elementów: aktywizację czytelniczą dzieci, upowszechnianie wiedzy o literaturze oraz kształtowanie pozytywnych nawyków czytelniczych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Na problemy – książka

Poznając świat możemy natknąć się na różne trudności. Zwłaszcza młodzież, która dopiero wkracza na nieznane sobie tereny, jest na nie najbardziej narażona. Na takie sytuacje są dwa rozwiązania – fachowa pomoc psychologiczna oraz książka.

Pod ostrzałem pytań

Grzegorz Kasdepke został zasypany pytaniami od dzieci. Spotkanie, choć online, było bliskie wszystkich oglądającym, chociażby dlatego, że część sama przygotowała „pytającą” artylerię.

Skąd się biorą pomysły

Spotkania z autorami są okazją do poznania pisarskiego dorobku, ale także samej osoby, która je pisze. Nie inaczej było podczas wizyty Marcina Szczygielskiego w Szkole Podstawowej nr 8 w Zabrzu.

„Nauka” czytania

Nie wystarczy poznać litery i zdobyć umiejętność czytania. Warto również dowiedzieć się, co i jak czytać, zwłaszcza jeśli dotyczy to młodych czytelników. Właśnie temu poświęcona była tegoroczna edycja seminarium „Książka na piątkę”.

Zaproszenie na seminarium

Dzieci są wspaniałymi czytelnikami, ale potrzebują dorosłych by ich odpowiednio poprowadzili. Jak to zrobić będą opowiadać eksperci podczas seminarium „Książka na piątkę, znakomity początek”. Zapisy trwają. Nie zwlekaj i dołącz już dziś.

Odjazd z Parku 12C

3. edycja „Pociągu do książek” pomimo pogody wyruszyła i bezpiecznie dotarła do stacji końcowej. Po drodze zatrzymała się na spotkania z autorami, kreatywne warsztaty oraz zdjęcia z ulubionymi postaciami z bajek.

Spotkajmy się w Parku

Czytanie książek to wielka przyjemność, ale możliwość spotkania się z tymi, którzy je piszą to dodatkowe urozmaicenie. Podczas „Pociągu do książek” będzie okazja posłuchać autorów bajek dla dzieci, po które chętnie sięgają najmłodsi.

29 sierpnia – zaznacz w kalendarzu!

Spotkania ze znanymi i lubianymi bohaterami dziecięcych czytelników. Tak w dużym skrócie zapowiada się 3. edycja „Pociągu do książek”. Widzimy się w Parku 12C.

W pszczelim świecie

Dzień Pszczół jak miód, który produkują te pożyteczne bzyczące owady, przyciągnął do Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu, miłośników przyrody i literatury. Zajmujące zajęcia znaleźli dla siebie zarówno najmłodsi, jak i ci ciut starsi.