Zaproszenie na seminarium

Dzieci są wspaniałymi czytelnikami, ale potrzebują dorosłych by ich odpowiednio poprowadzili. Jak to zrobić będą opowiadać eksperci podczas seminarium „Książka na piątkę, znakomity początek”. Zapisy trwają. Nie zwlekaj i dołącz już dziś.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu, Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach filia w Zabrzu zapraszają nauczycieli-bibliotekarzy i nauczycieli-polonistów, pracujących we wszystkich typach szkół oraz bibliotekarzy z wszystkich typów bibliotek do wzięcia udziału w bezpłatnym seminarium, które jest realizowane w ramach projektu „Książka na piątkę, znakomity początek: rozdanie czwarte”. Projekt ten jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

Seminarium odbędzie się 22 października 2020 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu przy ul. 3 Maja 91A. Początek o godz. 10.00. Rejestracja uczestników rozpocznie się o godz. 9.00.

Udział w seminarium jest bezpłatny. Koszty dojazdu pozostają po stronie uczestnika. Liczba miejsc na seminarium jest ograniczona, zgłoszeń można dokonywać przez wysłanie zeskanowanych formularzy zgłoszeniowych na adres: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl.

Zapisy prowadzone są do wyczerpania miejsc, o zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń. Po przesłaniu zgłoszeń uczestnicy seminarium otrzymają potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia i zakwalifikowania się na seminarium.

PROGRAM SEMINARIUM

9.00-10.00 Rejestracja uczestników

10.00-10.05 Rozpoczęcie seminarium: powitanie gości i uczestników przez dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu Tomasza Iwasiów

10.05-10.10 Otwarcie seminarium przez dyrektora Biblioteki Śląskiej prof. Zbigniewa Kadłubka

10.10-10.50 Książki dla dzieci i młodzieży w epoce rewolucji cyfrowej: e-czytanie, e-booki, aplikacje książkowe

dr Michał Zając

Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. W latach 2012-2019 pełnił funkcję zastępcy kierownika studiów podyplomowych „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności”. Jest członkiem Pracowni Interdyscyplinarnych Badań Książki obrazkowej przy Uniwersytecie Gdańskim. Działa w organizacjach pozarządowych związanych z książką, bibliotekami i ruchem wydawniczym: Fundacja Info XXI, Polskie Towarzystwo Bibliologiczne, Polska Sekcjia IBB.

10.50-11.30 Jak nie zwariować z lekturami szkolnymi? Dlaczego w szkole nie warto myśleć o kanonie literackim

dr Mikołaj Marcela

Nauczyciel akademicki i pisarz. Doktor nauk humanistycznych. Autor bestsellerowych poradników dla rodziców „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić,  żeby edukacja miała sens” i „Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem” oraz vege kryminałów dla dzieci z serii „Best Seler”. Wicedyrektor kierunków: Sztuka pisania, Twórcze pisanie i marketing wydawniczy na Uniwersytecie Śląskim. Moderator procesu Design Thinking. Tutor w rozmaitych programach edukacyjnych.

11.30-12.00 Przerwa kawowa

12.00-12.40 Współczesny kanon książkowy – perspektywa dorosłych, perspektywa dzieci i nastolatków

prof. Grzegorz Leszczyński

Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum, kierownik Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej na Wydziale Polonistyki UW. Ostatnio wydał m.in. monografię „Wielkie małe książki. Lektury dzieci. I nie tylko” oraz leksykon „Daję słowo. Wędrówki po języku i literaturze”.

12.40-13.20 W przystępny sposób o trudnych sprawach. Jak rozmawiać z dziećmi o problemach naszych czasów

Marcin Szczygielski

Autor książek dla dzieci i młodzieży, zdobywca prestiżowych nagród. Trzykrotnie zdobył Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. Laureat Nagrody Dużego Dongaza za powieść „Za niebieskimi drzwiami” i Zielonej Gąski za „Czarownicę piętro niżej”. Tytuł Książki Roku PSIBBY otrzymały także „Klątwa dziewiątych urodzin” (2016) i „SerceNeftydy”(2017). Dwukrotny zwycięzca konkursu Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” (2018 i 2019).