„Widziane z Neapolu. Gustaw Herling-Grudziński” – 2019

2019 został ogłoszony Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. To doskonała okazja, aby przybliżyć mieszkańcom naszego regionu twórczość pisarza-emigranta, który niemal pół wieku spędził w Neapolu. Właśnie ten okres w jego życiu i twórczości jest przewodnim tematem projektu „Widziane z Neapolu. Gustaw Herling-Grudziński”. Chcemy przybliżyć dzieła, które wówczas powstały – m.in. tomy „Dziennika pisanego nocą” i kilkadziesiąt opowiadań – umieszczając je w szerszym kontekście społeczno-kulturowym. Włochy – ich pejzaż, architektura i sztuka – stanowiły bardzo ważne źródła inspiracji twórcy. W ramach projektu planowane są różne formy działań, m.in. sesja popularnonaukowa, spotkanie ze znawcą twórczości Herlinga-Grudzińskiego prof. Zdzisławem Kudelskim, wieczór wspomnieniowy z udziałem przyjaciół Pisarza, fotograficzna podróż po Neapolu. Pragniemy dotrzeć do odbiorców w różnym wieku: od młodzieży do seniorów.

Projekt dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Pisane w cieniu Wezuwiusza

6 listopada odbyła się w II LO w Zabrzu sesja popularnonaukowa „Pisane w cieniu Wezuwiusza”. O twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Sesję zorganizowała zabrzańska biblioteka w związku z Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego ustanowionym przez polski sejm w ramach projektu „Widziane z Neapolu. Gustaw Herling-Grudziński”, który uzyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykłady wygłosili pracownicy naukowi  Instytutu Nauk […]

Wytrwały tropiciel Absolutu

Tak najzwięźlej podsumował twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Zdzisław Kudelski – znakomity badacz i znawca dzieła pisarza. Gościł on w naszej bibliotece 6 czerwca br.