Neapol – śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Nasze ostatnie spotkanie z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim miało miejsce 2 grudnia w Filii nr 6 w Zabrzu-Rokitnicy, gdzie tradycyjnie już spotykamy się  z podróżnikami, którzy przyjęli biblioteczne zaproszenie i dzielą się z uczestnikami spotkań swoimi przygodami i doświadczeniami z wojaży. Tym razem byli to  Katarzyna Kawa-Albeno i jej druga połowa Alfonso.

Dzięki nim nasze spotkanie z autorem miało tak naprawdę miejsce nie w rokitnickiej placówce bibliotecznej lecz w tych wszystkich zakątkach Neapolu gdzie Gustaw Herling-Grudziński spędził  40. ostatnich lat swego życia, co znakomicie udokumentował w „Dziennikach pisanych nocą”. Wspólnie przemierzaliśmy wąskie a niekiedy strome uliczki zerkając na żyjących sprawami bieżącymi mieszkańców przepięknego Neapolu, miasta ulokowanego pomiędzy malowniczą zatoką i ciągle groźnym Wezuwiuszem, szukając tropów które na stałe weszły do kanonu polskiej literatury.

Spotkanie w ramach projektu „Widziane z Neapolu. Gustaw Herling-Grudziński” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.