„Kryminalne zagadki Śląska” – 2018

Człowieka od zawsze intrygowała zbrodnia. Wychodząc z tego założenia przygotowaliśmy cykl wydarzeń, które odnoszą się do jednego z najbardziej popularnych obecnie gatunków literackich – kryminału.

Na projekt „Kryminalne zagadki Śląska” złożą się wydarzenia mające zarówno tradycyjną formę promocji czytelnictwa (spotkania autorskie, warsztaty), jak i nowatorską (gry terenowe, escape room). Wszystkie one mają podstawowe zadanie: zaprosić do biblioteki nowych czytelników, którym przez pryzmat powieści kryminalnych pokażemy, że czytanie książek może być ekscytującą formą rozrywki oraz spędzania wolnego czasu. W ramach projektu będą także realizowane zajęcia dla dzieci i młodzieży. Odpowiednio i w ciekawy sposób przedstawiona literatura kryminalna może być początkiem ich stałych i długoletnich kontaktów ze słowem pisanym.

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Powiązane wpisy

Gang Marceli

Gang Marceli

Był taki zespół: Gang Marcela. Był taki projekt MBP w Zabrzu: „Kryminalne zagadki Śląska”. Zakończył go 13 grudnia br. dr Mikołaj Marcela z Uniwersytetu Śląskiego, opowiadając m.in. o gangach i gangsterach.

Sem-Krym

Sem-Krym

W dniu 29 listopada w Łaźni Łańcuszkowej odbyło się seminarium „Kryminał na Śląsku – Śląsk w kryminale”.

Pierwszy był Marek Krajewski

Pierwszy był Marek Krajewski

To on wprowadził kryminał na polskie uniwersytety – twierdzi Adam Regiewicz, gość projektu „Kryminalne zagadki Śląska”, z którym spotkaliśmy się w czwartek, 22 listopada br. w Czytelni Ogólnej i Prasy MBP w Zabrzu.

Dwie Krwawe Mar(t)y

Dwie Krwawe Mar(t)y

Jedna uśmierciła bohaterkę już na początku debiutanckiej powieści, druga z nieboszczykiem poczekała do trzeciej swojej książki. Marta Matyszczak i Marta Obuch – o nich będzie mowa.

Zaczęło się na dworcu… Spotkanie z M.M. Kuźmińskimi

Zaczęło się na dworcu… Spotkanie z M.M. Kuźmińskimi

„Zabrze, dworzec PKP…” – to pierwsze słowa w powieści kryminalnej „Pionek” Małgorzaty i Michała Kuźmińskich. I dokładnie w tej scenerii rozegrało się spotkanie z autorami książki, które miało miejsce w Bistro „Cytat” mieszczącym się w holu dworca 16 października br.

Sekielski, sąsiad Sienkiewicza

Sekielski, sąsiad Sienkiewicza

Bydgoszczanin z urodzenia, teraz mieszkaniec Podlasia. Kto by pomyślał? Tomasz Sekielski na ogół kojarzy się z warszawskim „wilkiem”, który zrobił błyskawiczną karierę w mediach i dynamicznie prze do przodu. A skąd Sienkiewicz? Poczytajcie…

Specpisarz od specsłużb

Specpisarz od specsłużb

11.10.2018, godz. 17:00

„Po co mi pisanie? To jest przyjemność i możliwość realizowania siebie na innej płaszczyźnie. Napisanie książki sensacyjnej było moim marzeniem już kilka lat temu, zrealizowałem je trylogią ‚Sejf’ i tak mnie wciągnęło to pisanie, że teraz powstał ‚Zapach Suszy'”.
Kolejnym gościem naszej biblioteki będzie znany reporter i dziennikarz śledczy, a od kilku lat również pisarz – Tomasz Sekielski.

Co pan czyta do poduszki? Akta…

Co pan czyta do poduszki? Akta…

Temperament dziennikarza, dociekliwość śledczego i benedyktyńska cierpliwość. Przemysław Semczuk – autor m.in. „Wampira z Zagłębia” – od lat zajmuje się kryminalną historią PRL. Pisarz spotkał się z czytelnikami MBP w Zabrzu w pubie „Oficyna” we wtorek, 18 września br.

Odpuszczone?

Odpuszczone?

27.09.2018, godz. 18:00

Zabójstwo znanego wokalisty jazzowego Andrzeja Zauchy i towarzyszącej mu Zuzanny Leśniak w 1991 r. wstrząsnęło opinią publiczną w Polsce. Kulisy tej zbrodni są tematem książki Janusza L. Wiśniewskiego „I odpuść nam nasze…”. Zapraszamy na spotkanie z autorem.

Tysiąc znaków dziennie

Tysiąc znaków dziennie

Śniadanie, kawa, dzieci do przedszkola i szkoły. A potem kilka godzin stukania w klawiaturę. Tak wygląda codzienność pisarza – autora znakomitych powieści kryminalnych Wojciecha Chmielarza. Był on gościem naszej biblioteki 13 września br.

Mortka, Wolski? Nie, Chmielarz!

Mortka, Wolski? Nie, Chmielarz!

13.09.2018, godz. 17:00

Był już Marcin Melon z Wojciechem Bauerem. Cykl spotkań z autorami kryminałów i literatury sensacyjnej nabiera rozpędu. W czwartek – 13 września br. – gościć będziemy Wojciecha Chmielarza.

Kryminał wychodzi z podziemi!

Kryminał wychodzi z podziemi!

4.09.2018, godz. 18:00

Spotkanie autorskie z Marcinem Melonem i Wojciechem Bauerem zainauguruje projekt „Kryminalne zagadki Śląska” realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu.

Tropy, zagadki, fałszywe ślady…

Czy w czasach dzieciństwa marzyliście, by zostać detektywem? A może wasze dzieci marzą? Jeśli chcesz choć przez chwilę poczuć się jak as wywiadu, to zapraszamy na dzień pełen tajemnic i zagadek!