Zdobywca nagrody „Wielkiego Kalibru” w Zabrzu!

W czwartek 24 października br. gościem naszej biblioteki był zdobywca tegorocznej nagrody Wielkiego Kalibru!
Robert Małecki zaczął spotkanie przewrotnie, już chciałem rzucić pisanie …. ale bardzo pomocne i wskazane okazały się warsztaty literackie prowadzone 2015 roku przez Katarzynę Bondę. Jednak jak sam dodaje, nie można zostać pisarzem, opierając się tylko na doświadczeniu płynącym z udziału w samych warsztatach W końcu na sukces czekałem dziesięć lat, przez ten cały czas pracowałem słowem, byłem dziennikarzem. Zawód dziennikarza przydaje mi się nadal do poszukiwania ekspertów, szukania źródeł”. Teraz Robert Małecki może powiedzieć, że przechodzi na zawodowstwo,  chociaż zdaje sobie sprawę, że będzie trudno.
Pisarz opowiadał o swojej fascynacji Harlanem Cobenem oraz programem 997, który włączali mu rodzice. Bardzo często osią fabuły jego książek są zaginięcia, bardzo pilnie prześledził historię zaginięcia  pięcioosobowej rodziny Bogdańskich. Bardzo intrygującym jest fakt, że zniknęły również wszystkie twarde dyski z domowych komputerów; wspominał również o zniknięciu swojej  koleżanki dziennikarki, i bardzo tajemniczym zaginięciu młodego chłopaka z Londynu,  którego sylwetka pojawia się na nagraniu tylko na kilka sekund, pomimo przytłaczającej ilości kamer monitoringu miejskiego. Duża część spotkania poświęcona była Chełmży – miastu, w którym tropieniem zbrodni zajmuje się Bernard Gross, główny bohater powieści „Skaza” i „Wada”.  Robert Małecki gorąco namawiałby to właśnie Chełmżę wybrać jako cel swoich turystycznych podróży.
Jak sam o sobie mówi, zawale każdy deadline, nałogowo oglądam programy rolnicze. Pytany o kuchnię literacką mówi, gdy pisze nie wiem, kto zabił, postacie drugoplanowe tworzę na bieżąco, piszę linearnie, ciągle coś poprawiam, weryfikuję.

I bardzo ważna informacja na koniec, trzecia część przygód detektywa Grossa już się pisze!

Spotkanie prowadziła Maria Olecha-Lisiecka dziennikarka” Dziennika Zachodniego” oraz autorka programu „Prolog”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, do zobaczenia na kolejnej odsłonie „Kryminalnych zagadek Śląska”.