dyLEMaty i poLEMiki – 2021

„dyLEMaty i poLEMiki” to projekt poświęcony Stanisławowi Lemowi. Rok 2021 został ogłoszony między innymi jego rokiem. To doskonała okazja, aby przez pryzmat autora pokazać, jaka powinna być współczesna biblioteka, a przy okazji przybliżyć mieszkańcom naszego regionu twórczość tego wybitnego pisarza.

W ramach projektu planowane są różnorodne formy działań m.in. spotkania autorskie, dyskusja z udziałem naukowców, cykl warsztatów tematycznych, a także projekcja filmowych adaptacji dzieł Lema oraz koncert zespołu wykonującego muzykę elektroniczną inspirowaną Kosmosem. Ważnym elementem zadania będą działania na rzecz dzieci i młodzieży, dla których przygotujemy szereg zajęć i warsztatów, które oprócz elementów zabawy i rozrywki będą dostarczały też wartości literackie i edukacyjne.

Literackim celem projektu jest zaprezentowanie twórczości autora „Solaris” w jej możliwie obszernym przekroju i zainteresowanie nią. Szczególny akcent planujemy położyć na uniwersalne przesłanie, diagnozujące współczesność, w której dynamicznie rozwijające się nowoczesne technologie stanowią zarazem szansę, jak i zagrożenie dla rozwoju ludzkości. Chcemy osiągnąć to m.in. przez cykl warsztatów o nowych mediach. Natomiast idąc za współczesnymi trendami, w naszych wydarzeniach wprowadzimy działania, których jeszcze nie podejmowaliśmy jak np. wykorzystanie klocków lego do zajęć, które pozwolą pobudzić kreatywność i zainteresowanie literaturą.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Skip to content