dyLEMaty i poLEMiki – 2021

„dyLEMaty i poLEMiki” to projekt poświęcony Stanisławowi Lemowi. Rok 2021 został ogłoszony między innymi jego rokiem. To doskonała okazja, aby przez pryzmat autora pokazać, jaka powinna być współczesna biblioteka, a przy okazji przybliżyć mieszkańcom naszego regionu twórczość tego wybitnego pisarza.

W ramach projektu planowane są różnorodne formy działań m.in. spotkania autorskie, dyskusja z udziałem naukowców, cykl warsztatów tematycznych, a także projekcja filmowych adaptacji dzieł Lema oraz koncert zespołu wykonującego muzykę elektroniczną inspirowaną Kosmosem. Ważnym elementem zadania będą działania na rzecz dzieci i młodzieży, dla których przygotujemy szereg zajęć i warsztatów, które oprócz elementów zabawy i rozrywki będą dostarczały też wartości literackie i edukacyjne.

Literackim celem projektu jest zaprezentowanie twórczości autora „Solaris” w jej możliwie obszernym przekroju i zainteresowanie nią. Szczególny akcent planujemy położyć na uniwersalne przesłanie, diagnozujące współczesność, w której dynamicznie rozwijające się nowoczesne technologie stanowią zarazem szansę, jak i zagrożenie dla rozwoju ludzkości. Chcemy osiągnąć to m.in. przez cykl warsztatów o nowych mediach. Natomiast idąc za współczesnymi trendami, w naszych wydarzeniach wprowadzimy działania, których jeszcze nie podejmowaliśmy jak np. wykorzystanie klocków lego do zajęć, które pozwolą pobudzić kreatywność i zainteresowanie literaturą.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Powiązane wpisy

Futurystyczne spotkanie

Futurystyczne spotkanie

Takie mikołajkowe prezenty to bardzo lubimy robić! Dzisiaj młodzież z ZSO nr 14 w Zabrzu zamiast lekcji miała spotkanie z dziennikarzem i popularyzatorem nauki, Tomaszem Rożkiem.

Autor na życzenie

Autor na życzenie

Archeolog, który został pisarzem. Naszym gościem był Andrzej Pilipiuk, autor książek, twórca Jakuba Wędrowycza. Kto nie miał okazji uczestniczyć w spotkaniu, może obejrzeć go teraz.

Przegląd tygodnia #48

Przegląd tygodnia #48

To będzie fantastyczny tydzień. Nie może być inaczej, kiedy zaczynamy go od takiego spotkania. Poniedziałkowe popołudnie proponujemy spędzić z nami i naszym gościem – Andrzejem Pilipiukiem.

Tu kosmiczna stacja!

Tu kosmiczna stacja!

To były zdecydowanie warsztaty nie z tej ziemi. Pełne robotów, i nieziemskiej atmosfery, choć czasem chciał zapanować bunt. Dzieciaki wzięły udział w warsztatach „Cyberbohaterowie Klapaucjusz i Trutl”.

Sto lat Lema

Sto lat Lema

Takie urodziny zdarzają się raz na 100 lat! 12 września obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. Połączenie w jeden wieczór słowa i muzyki sprawiło, że nie tylko goście byli bardzo ukontentowani.

Przegląd tygodnia #36

Przegląd tygodnia #36

We wrześniu odbędzie się ponad 20 wydarzeń, w tym koncerty, spotkania autorskie i warsztaty. Dla uporządkowania prezentujemy listę imprez, które przygotowaliśmy w tym tygodniu.

Poznajcie sekrety Lema

Poznajcie sekrety Lema

Zapraszamy na relacje ze spotkania autorskiego z Wojciechem Orlińskim wokół książki „Lem. Życie nie z tej ziemi”, które odbyło się w Wypożyczalni Popularnonaukowej.