Takiej premiery jeszcze nie było!

W Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego odbyła się prezentacja albumu, wydanego przez Bibliotekę, połączona z licytacją egzemplarza o numerze 100.

23 listopada 2022 r. zaproszeni goście mieli okazję po praz pierwszy zobaczyć wydany przez Bibliotekę album „Zabrzanie na co dzień i od święta w fotografii Władysława Dziurzyckiego w latach 1948-1983”.

Władysław Dziurzycki był fotoreporterem, który przez lata pracował dla najważniejszych śląskich gazet: „Trybuny Robotniczej”, „Dziennika Zachodniego” oraz „Głosu Zabrza”. Do naszego regionu przyjechał z Bochni. Z Zabrzem, w którym mieszkał, związany był do końca życia. Jego fotograficzny dorobek stanowi nie tylko bogate wspomnienia obrazu naszego miasta, ale także przekazują całą masę emocji związanych z życiem codziennym zabrzan, tym spędzanym w pracy, jak i poza nią. Teraz możemy do tego powrócić poprzez album „Zabrzanie na co dzień i od święta”, który powstał z okazji 100-lecia Miasta Zabrze i ukazuje zachowane przez fotografa pięć dekad XX wieku, od 1948 do 1983 roku.

Album został wydany jedynie w 100 egzemplarzach. Nie jest to pospolita książka, a eleganckie, składane etui, w którym znajdziemy dokładnie 100 zdjęć. Co warto podkreślić – każdy z egzemplarzy ma swój przypisany numer, a fotografie są ręcznie numerowane. Oryginalne „pudełko” już samo w sobie jest ozdobą, a dodatkowo zbiór luźnych zdjęć pozwala na ich indywidualne wykorzystanie. Fotografie wydrukowane są w najwyższej jakości i opatrzone stosownym podpisem, a ich wyborem zajął się specjalnie powołany do tego zadania zespół. W jego skład weszli: fotografik Arkadiusz Gola, grafik Marian Oslislo, historyk Dariusz Walejrański oraz dyrektor MBP w Zabrzu i pomysłodawcy projektu Tomasz Iwasiów.

W trakcie prezentacji albumu w Sali Witrażowej odbyły się aż dwie licytacje. Pod młotek trafił album z numerem 100 oraz 4 zdjęcia Władysława Dziurzyckiego, które nie znalazły się w albumie. Zebrana kwota w całości została przekazana na zakup książek, które trafią do Przedszkola Miejskiego nr 28.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia: