Biały kruk z Biblioteki

Sto pieczołowicie wybranych fotografii Władysława Dziurzyckiego, wydanych tylko w stu egzemplarzach – to jeden ze sposobów na świętowanie przez Bibliotekę jubileuszu 100-lecia Zabrza.

Każda chwila ma znaczenie, a ludzka pamięć jest ulotna. Jedną z możliwości zatrzymania, zachowania i powracania do nich jest fotografia. Pozwala nam ona ponownie spojrzeć na znajome twarze, odwiedzone miejsca i często emocje, które towarzyszyły nam w danej chwili. Jeszcze bardziej doceniamy historie, które zostały przedstawione przez zawodowych fotografików. Taką osobą był Władysław Dziurzycki. Jego fotografie stanowią bowiem nie tylko bogate wspomnienia obrazu naszego miasta, ale także przekazują całą masę emocji związanych z życiem codziennym zabrzan, tym spędzanym w pracy, jak i poza nią.

Władysław Dziurzycki był fotoreporterem, który przez lata pracował dla najważniejszych śląskich gazet: „Trybuny Robotniczej”, „Dziennika Zachodniego” oraz „Głosu Zabrza”. Do naszego regionu przyjechał z Bochni. Z Zabrzem, w którym mieszkał, związany był do końca życia. Jego fotograficzny dorobek zachował na zawsze kilkudziesięcioletnią historię Zabrza i Śląska, do której możemy teraz powrócić dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu. Album „Zabrzanie na co dzień i od święta” powstał z okazji 100-lecia Miasta Zabrze i ukazuje zachowane przez fotografa pięć dekad XX wieku, od 1948 do 1983 roku.

Wyborem i opisem zdjęć, co okazało się nie lada wyzwaniem, zajęli się specjaliści. Zespół składał się z fotografika Arkadiusza Goli, grafika Mariana Oslislo, historyka Dariusza Walejrańskiego oraz dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu i pomysłodawcy projektu Tomasza Iwasiów.

Nie pokazujemy architektury zabrzańskiej czy szerokorozumianej przestrzeni miejskiej. Nie to było przedmiotem naszych zainteresowań – podkreśla dyrektor MBP. – Wybrane 100 fotografii przedstawia to, co nadaje charakter fotografii, czyli ludzi. To oni są najważniejsi na tych zdjęciach i to przez ich pryzmat chcieliśmy pokazać to wszystko, z czego słynie Zabrze, jak medycyna, sport czy kultura.

Efekt ich prac jest podwójnie zaskakujący. Przeglądając dziesiątki tysięcy kliszy, wybrali nietuzinkowe kadry przedstawiające życie mieszkańców oraz najciekawsze wydarzenia z dziejów Zabrza.

To jednak nie koniec wyjątkowości tego wydawnictwa. Kierując się szczególną w tym roku liczbą „100”, Biblioteka ograniczyła wysokość nakładu albumu do 100 egzemplarzy. Ponadto, został on wydany nie w formie książki, ale kolekcjonerskiego, ręcznie składanego etui, w którym znajdziemy dokładnie 100 zdjęć. Oryginalne „pudełko” samo w sobie jest ozdobą, a dodatkowo zbiór luźnych zdjęć pozwala na ich indywidualne i nieograniczone wykorzystanie. Pojedyncze fotografie, wydrukowane są w najwyższej jakości i opatrzone stosownym podpisem. Można je oprawić i stworzyć z nich oryginalną wystawę poświęconą życiu w Zabrzu. O niezwykłości może świadczyć również fakt, że każda fotografia została opieczętowana i ręcznie ponumerowana.

Album „Zabrzanie na co dzień i od święta w fotografii Władysława Dziurzyckiego z lat 1948-1983” zostanie oficjalnie zaprezentowany 23 listopada 2022 r. w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W wolnej sprzedaży dostępny będzie od 24 listopada 2022 r. w Wypożyczalni Centralnej MBP w Zabrzu.

Zapraszamy także do zapoznania się z treścią wstępu dr Małgorzaty Mańki-Szulik Prezydent Miasta Zabrze oraz noty wydawniczej.