×
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies). Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - kliknij tutaj...

Bibliografia WWW

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NOWYM KATALOGIEM BIBLIOGRAFII:

Kliknij tutaj

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!

Windykacja w MBP!

W celu odzyskiwania wierzytelności Biblioteka podpisała umowę z firmą windykacyjną. Więcej...

Bierzemy udział

Współpracują z nami

Bibliografia miasta Zabrze

herb_zabrza[pomiń wstęp]

Od  ponad 8 lat Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zajmuje się kompleksowym opracowywaniem „Bibliografii miasta Zabrza”.  Zawiera ona materiały dotyczące miasta Zabrza, jest więc lokalną bibliografią przedmiotową.

Zakres terytorialny stanowi obszar Zabrza zarówno w historycznych jak i obecnych granicach. Zakres chronologiczny wyznaczony, przez cechy treściowe dokumentów jest nieograniczony. Zasięg chronologiczny wyznaczony przez cechy formalno-wydawnicze dokumentów obejmuje publikacje wydane od roku 1945. Są to  zarówno wydawnictwa zwarte (książki i broszury, a oprócz dokumentów z samoistnym tekstem słownym także mapy), wydawnictwa ciągłe, utwory (artykuły z czasopism i rozprawy z prac z prac zbiorowych),  oraz fragmenty (rozdziały i ustępy wydawnictw). Zasięg terytorialny obejmuje zasadniczo publikacje wydane w Polsce. Zasięg językowy jest nieograniczony, przede wszystkim jednak rejestruje się publikacje wydane w języku polskim.

Bibliografia ma charakter wyborowy, a jej źródła to zarówno podstawowe bibliografie, jak i materiały bezpośrednie, co pociąga za sobą pośrednie i bezpośrednie tworzenie opisów pozycji. Chcąc zaprezentować jak największy materiał zawarto tu również pozycje z innych źródeł, choć czasami podają niepełne dane, np. brak strony na której znajdziemy artykuł.

Układ jaki zastosowano odpowiada budowie przyjętej powszechnie dla  bibliografii regionalnej, z uwzględnieniem zmian charakterystycznych dla miasta Zabrza (jej schemat przedstawiamy poniżej).

W trakcie tworzenia opisów korzystano przede wszystkim z norm: PN-82/N-01152.01 dla wydawnictw zwartych, oraz PN-97/N-01152.02 dla wydawnictw ciągłych. Brano także pod uwagę inne źródła normalizacyjne z tej tematyki.

Podstawowy zbiór Bibliografii liczy obecnie ok. 11000 opisów i jest udostępniany tylko w formie tradycyjnych fiszek znajdujących się na terenie wypożyczalni centralnej przy ul. Londzina 3. Obecnie prowadzimy także prace nad jej komputerową wersją. Jednakże ogrom działań, które należy wykonać sprawia, że nieprędko uda nam się ją udostępnić w całości poprzez stronę internetową Biblioteki. Chcąc jednak przedstawiać obraz sukcesywnie prowadzonych prac, będziemy umieszczać wprowadzone dane w postaci spisów już opracowanych (przynajmniej w większości)  zagadnień.

Zabrze jako miasto turystyki przemysłowej

Zagadnienie turystyki przemysłowej odgrywa obecnie w tematyce miasta Zabrza bardzo istotną rolę. Stąd też próba zebrania źródeł  informacji o niej w bibliografii, choć z pewnością nie jest to wykaz kompletny i będzie dalej rozwijany. Rozpisano go na poszczególne elementy:

 1. Skansen Górniczy Królowa Luiza
 2. Guido. Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego
 3. Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna (obecnie nie udostępniana jeszcze turystom)
 4. Muzeum Pojazdów Zabytkowych (mieszczące się na terenie Skansenu Górniczego „Królowa Luiza”)

Oprócz tego w dokumencie  „Zabrze – miasto turystyki przemysłowej” można znaleźć wiedzę o Szybie „Maciej”, Międzynarodowym  Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki, wieżach ciśnień, czy wreszcie ogólne wiadomości (nie dotyczące konkretnych instytucji), np. informacje o przyłączeniu Zabrza do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Zastosowana obecnie formuła prezentowania bibliografii nie pozwala na zamieszczenie wszystkich tych elementów w osobnych wykazach. Wszystkie przygotowane opisy znajdują się więc w pliku „Zabrze – miasto turystyki przemysłowej”, gdzie jest ich prawie 600, stąd część tych te samych opisów można znaleźć przypisane do poszczególnych wymienionych tematów, co pozwala na szybsze uzyskanie potrzebnych informacji.

UWAGA

Zasadniczą różnicą pomiędzy informacjami zamieszczonymi w „Bibliografii miasta Zabrza”, a prowadzoną w systemie OPAC „Kartoteką zagadnieniową miasta Zabrza” jest fakt, że BIBLIOGRAFIA ZAWIERA OPISY NIEKONIECZNIE DOSTĘPNE W NASZYCH ZASOBACH. Z pewnością posiadamy artykuły z prasy lokalnej, tzn. „Głosu Zabrza i Rudy Śl.”, „Naszego Zabrza Samorządowego”, „Nowin Zabrzańskich” i regionalnego „Dziennika Zachodniego (również numery archiwalne), które są udostępniane w czytelni ogólnej przy ul Wyzwolenia 4. Pozostałe mogą się znajdować w dokumentach życia społecznego gromadzonych w wypożyczalni centralnej przy ul Londzina 3, i tam można uzyskać informacje o dostępności fizycznej danego dokumentu.

Spisy bibliograficzne do pobrania

 1. Zabrze – miasto turystyki przemysłowej
 2. Miejska Biblioteka Publiczna
 3. Muzeum Miejskie
 4. Filharmonia Zabrzańska
 5. Dom Muzyki i Tańca
 6. Wypożyczalnia podręczników
 7. Stanisław Bieniasz
 8. Janosch

* * *

Opis symboli bibliograficznych dostępny jest tutaj.

 


« Wstecz

Biblioteka bierze udział w zatwierdzonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programie Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek".

* * *

W roku 2016 ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych MBP w Zabrzu w wysokości 109 913,00 zł zakupiono 5739 woluminów (w tym 76 audiobooków).

Nasze publikacje