Słowa z kart przywoływane

Spotkania autorskie z Andrzejem Stasiukiem i Wojciechem Bonowiczem w czytelni MBP
Słowa z kart przywoływane
Andrzej Stasiuk i Wojciech Bonowicz, znani i uznani ludzie pióra, będą w marcu gośćmi Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zapowiadając spotkania z nimi, przypominamy ich twórcze dokonania.

Biografia Andrzeja Stasiuka – pisarza, publicysty, eseisty, dramaturga – intryguje. Urodzony w Warszawie laureat literackiej nagrody „Nike" w 2005 roku za „Jadąc do Babadag" wiódł barwny żywot wałkonia. Wyrzucany kolejno za swoją niesforność i brak pokory z liceum ogólnokształcącego, technikum, z zasadniczej szkoły zawodowej, we wczesnych latach 80. zaangażował się w działalność „Ruchu Wolność i Pokój". Zdeklarowany pacyfista zdezerterował z wojska, za co półtora roku spędził w więzieniu. Natchnęło go to do spisania swoich przeżyć, czego wyrazem stał się debiutancki tom opowiadań „Mury Hebronu", wydany po raz pierwszy w 1992 roku. W 1987 roku opuścił Warszawę i zamieszkał w Wołowcu, w Beskidzie Niskim, na Łemkowszczyźnie. Laureat nagrody Fundacji Kultury (1994), Fundacji im. Kościelskich (1995), im. S. B. Lindego (2002), kilkakrotnie nominowany do literackiej nagrody Nike. W roku 2007 otrzymał nagrodę im. Arkadego Fiedlera Bursztynowy Motyl za „Fado". Od 1996 roku wraz z żoną Moniką Sznajderman prowadzi Wydawnictwo Czarne, specjalizujące się w literaturze środkowoeuropejskiej. Swoje felietony prasowe publikował w: „Tygodniku Powszechnym", „Gazecie Wyborczej", a także we „Frankfurter Allgemeine Zeitung". Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków, m.in. angielski, fiński, francuski, holenderski, niemiecki, rosyjski, norweski, ukraiński, węgierski, włoski i rumuński.
Wydał „Wiersze miłosne i nie" (1994), „Białego kruka" (1995), „Opowieści galicyjskie" (1995), „Przez rzekę" (1996), „Duklę" (1997), „Dwie sztuki (telewizyjne) o śmierci" (1998), „Jak zostałem pisarzem (próba autobiografii intelektualnej)" (1998), „Dziewięć" (1999), „Moją Europę. Dwa Eseje o Europie Zwanej Środkową" (wraz z Jurijem Andruchowyczem, 2000), „Tekturowy samolot" (2000), „Opowieści wigilijne" (razem z Olgą Tokarczuk i Jerzym Pilchem, 2000), „Zimę" (2001), „Noc. Słowiańsko-germańską tragifarsę medyczną" (2005), „Fado" (2006), „Ciemny las" (2007), „Dojczland" (2007).
Wojciech Bonowicz natomiast, polski poeta i publicysta mieszkający w Krakowie, po ukończeniu filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim związał swe losy z „Tygodnikiem Powszechnym". Jako poeta debiutował w 1995 tomem „Wybór większości". Otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyckich Nowego Nurtu (1995) oraz im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1995). Jego biografię księdza Tischnera, którą będzie prezentował w Zabrzu w dniu imienin autora „Historii filozofii po góralsku", nominowano do Nagrody Literackiej NIKE (2001). Bonowicz opracował również „Myśli wyszukane" ks. Józefa Tischnera i „Miłość nas rozumie", zbiór rozważań autora. Książka „Pełne morze" została nagrodzona w 2007 Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii „poezja".
Wydał wiersze: „Hurtownia ran" (2000), „Wiersze ludowe" (2001), „Wiersze z okolic" (2007) oraz rozmowy: „Schody do nieba". Z ojcem Leonem Knabitem (1999), „Niebo to inni". Z Janiną Ochojską (2000), „Od początku do końca". Z ojcem Leonem Knabitem (2002).    ów
Na spotkanie z Andrzejem Stasiukiem w czytelni MBP przy ul. Wyzwolenia zapraszamy 12 marca na godzinę 17, a z Wojciechem Bonowiczem 19 marca także na tę samą godzinę.