Rozmowy o Zabrzu

– Prezentujemy instytucje miejskie, które służąc zabrzanom prowadzą działalność o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, sportowym, rekreacyjnym, turystycznym bądź socjalnym. Warto podkreślić, że przedstawiane instytucje obok swojej podstawowej działalności aktywizują mieszkańców, zaspokajają ich potrzeby oraz budują tożsamość naszego miasta – mówi MAŁGORZATA MAŃKA-SZULIK, prezydent Zabrza.

Zabrzańskie księgozbiory

Pierwszą instytucją kulturalną, która po II wojnie światowej rozpoczęła w Zabrzu regularną działalność była Miejska Biblioteka Publiczna. Ceremonia otwarcia odbyła się 15 listopada 1945 roku, a dokonał jej wybitny polski działacz na Śląsku Franciszek Trąbalski. Początkowo składała się ona z niewielkiej wypożyczalni (zarówno dla dorosłych, jak dla młodzieży), czytelni ogólnej i pomieszczenia administracji. Księgozbiór zaś liczył 920 tomów. W Bibliotece zarejestrowanych było wówczas 92 czytelników. Z biegiem lat jej zbiory stale się powiększały i otwierane były kolejne filie. Dziś jest ich 21, a księgozbiór składa się z ok. 300 tys. woluminów, z których korzysta kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców naszego miasta. Jednak działalność Biblioteki, to nie tylko gromadzenie i wypożyczanie książek, dbałość o ich stan czy praca merytoryczna.

– Prowadzimy również szereg akcji skierowanych do młodych i nieco starszych odbiorców, promujemy czytelnictwo, organizujemy spotkania autorskie, zajmujemy się także działalnością wystawienniczą bezpłatnie udostępniamy także mieszkańcom Zabrza komputery z dostępem do Internetu – wylicza Tomasz Iwasiów, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu.

Dużym zainteresowaniem cieszą się projekty „Zima i Lato" w bibliotece, które organizowane są dla dzieci pozostających podczas wakacji w mieście. Podczas spotkań z pracownikami książnicy biorą one udział nie tylko w grach i zabawach, ale również w licznych konkursach recytatorskich, ortograficznych i plastycznych. Podczas spacerów i wycieczek dowiadują się także o tradycjach i historii miasta.

– W tym roku wspólnie z Muzeum Miejskim w Zabrzu organizujemy warsztaty historyczne „Od Ikara do zdobycia kosmosu". Chcemy opowiadać dzieciom o badaniu przestvorzy – mówi Tomasz Iwasiów.

Zabrzańska Biblioteka prowadzi w tym roku ogólnopolskie konkursy-literacki, poetycki i graficzny. Uczestnicy tego ostatniego proponować będą projekty zakładki. Jej awers poświęcony będzie Zbigniewowi Herbertowi, którego zgodnie z decyzją Sejmu RP obecnie wspominamy. Ważnym elementem działalności Biblioteki Miejskiej w Zabrzu jest organizacja spotkań autorskich. Już wkrótce bibliotekarze chcą zaprosić do naszego miasta Andrzeja Franaszaka – redaktora Tygodnika Powszechnego, który jest autorem książki poświęconej Herbertowi oraz Marka Zagańczyka – autora m.in. „Drogi do Sieny" i redaktora „Zeszytów literackich".

– Liczymy również na to, że w ramach Festiwalu Nordalia, nasze zaproszenie przyjmie ambasador RP w Danii, który z pochodzenia jest zabrzaninem – dodaje dyrektor lwasiów.

Jeszcze w tym roku, w związku z 60. rocznicą powstania filii w Biskupicach, odbędzie się wystawa zabrzańskiej „Grupy 18-Obsydian". Warto dodać, że Biblioteka Miejska w Zabrzu jest jedną z dwóch w Polsce, której zbiory są w całości skomputeryzowane. Bierze ona również udział w projekcie Śląska Biblioteka Cyfrowa, dzięki któremu poszczególne woluminy udostępniane są w Intemecie. Są to zazwyczaj książki stare, a przez to trudno dostępne.

Ponadto zabrzańska książnica, w celu popularyzacji działalności bibliotek, umacniania rangi zawodu bibliotekarza i prezentacji nowych inicjatyw pomocnych w obsłudze czytelników, bierze także udział w cyklicznej ogólnopolskiej akcji „Tydzień Bibliotek". W tym roku piąta edycja tego przedsięwzięcia odbyła się od 5 do 11 maja pod hasłem „Biblioteka miejscem spotkań". Wcześniej Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich ogłosił konkurs na okolicznościowy plakat, związany tematycznie z hasłem przewodnim. Warto podkreślić, że pierwsze miejsce w Polsce zdobył projekt zabrzańskiej bibliotekarki Iwony Danielczok. W okresie „Tygodnia Bibliotek" zorganizowano w naszym mieście łącznie 94 zajęcia, w których uczestniczyło ponad 1200 osób.