Lekcje o odkryciach i podboju kosmosu

O sposobach podróżowania, ilustrowanych m.in. legendą o Dedalu i Ikarze, historią odkryć geograficznych, lotnictwa i podboju kosmosu słuchają dzieci podczas wakacyjnych zajęć w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Prowadzą je Dorota Kuder i Irena Winder z Muzeum Miejskiego.

– Dzieci oglądają także fotografie i wykonują prace plastyczne, przedstawiające prezentowane przez nas środki lokomocji. Najczęściej są na nich kolorowe balony. Szczególnie interesuje je pierwszy lot człowieka na Księżyc – mówi Dorota Kuder.

Podczas "Lata w bibliotece" dzieci mają okazję zobaczyć m.in. reprodukcję rysunku Leonarda da Vinci, który pokazuje projekt spadochronu – renesansowy uczony skonstruował go z czterech kawałków materiału w kształcie trójkąta oraz z linek, które trzymał spadochroniarz. – 27 kwietnia br. próbę skoku na takim spadochronie podjęto z powodzeniem w Szwajcarii. Zadanie nie było łatwe, bo nie ma on linek do sterowania – mówi Dorota Kuder.

Zaskoczeniem dla uczestników zajęć jest pewnie informacja o wazie znalezionej w Bronocicach koło Krakowa, która przedstawia najstarszy na świecie wizerunek koła. – Prawdopodobnie pochodzi z 3370 r. p.n.e. Jest na niej wóz ciągnięty przez woły – mówi Irena Winder.

Dzieci bawi historia jednego z pierwszych bezzałogowych lotów balonem. Wyładował na polu uprawnym, 22 kilometry od Paryża. Chłopi podziurawili go widłami, a gdy z wnętrza zaczął wydobywać się śmierdzący wodór, uznali, że maj do czynienia z szatańskim przedmiotem.

– W sierpniu będziemy spotykać się z uczestnikami półkolonii organizowanych w SP nr 14. Na zakończenie wakacji pojedziemy zobaczyć samoloty na lotnisku w Pyrzowicach – mówi Irena Winder. (mapi)