Blisko Herberta

Poeta zmarł o 4 rano we wtorek, 28 lipca 1998 r., na korytarzu warszawskiego szpitala – nikt z pielęgniarek czy lekarzy nie wiedział, że to najwybitniejszy współczesny polski poeta.

Gdy odchodził, nad miastem szalała potężna burza. Zostało to odebrane, jako symboliczne podsumowanie jego biografii. Zbigniew Herbert w chwili śmierci miał 74 lata. Zostawił po sobie wiersze – przesłanie dla żyjących.

„Szukając wiadomości w Internecie o Zbigniewie Herbercie natrafiłam na konkurs o ww. autorze. Jako że przygotowuję się do konkursu szkolnego na temat jego życia i twórczości, potrzebna jest mi każda informacja. Czy mógłby Pan przesłać mi emitowane przez Bibliotekę pytania? Byłabym bardzo wdzięczna. Z góry dziękuję…" Tego typu prośby kierowali do Miejskiej Biblioteki Publicznej internauci już po oficjalnym podsumowaniu Zabrzańskich Spotkań z Herbertem w Teatrze Nowym. Wtedy, a było to 25 listopada, przy niemal całkowicie wypełnionej widowni, laureaci zorganizowanych przez MBP dwóch ogólnopolskich konkursów zostali uroczyście nagrodzeni.

Nagrody książkowe (specjalne edycje dzieł Herberta) i dyplomy odebrali osobiście: Aleksandra Wróblewska z Technikum nr 8 i Marcin Dekiert z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych z Zabrza – zwycięzcy I Internetowego Konkursu „Zbigniew Herbert – życie i twórczość poety niezłomnego" oraz Zofia Dziubińska z Łomży i Anna Zima z Rudy Śląskiej – laureatki II Ogólnopolskiego Konkursu na Artystyczną Zakładkę do Książki w kategorii artystów profesjonalnych i studentów wyższych szkół plastycznych. Zostały one ufundowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Herbert".

Dobiegający końca rok 2008, ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Zbigniewa Herberta, Poety o kryształowej przejrzystości i czystości zasad – upływał w Zabrzu pod znakiem wielu wydarzeń z nim związanych. Były konkursy, spotkania, wystawy i poświęcone Poecie… lekcje biblioteczne.