Napisali o nas

Archiwum artykułów prasowych wspominających o Bibliotece

Biblioteka w akcji

Aż pięć projektów złożonych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez zabrzańską Miejską Bibliotekę Publiczną uzyskało dofinansowanie!

Czytaj

Na książkę i czytanie patrzę tak samo

Miejska Biblioteka Publiczna nie tylko pożycza książki. Również je… pisze. I to takie, które na naszym lokalnym rynku są prawdziwymi bestsellerami. W serii prezentującej dzielnice Zabrza ukazała się już piąta, o Mikulczycach. Kolejne są w planie. Które? Między innymi o tym mówi Natalia Wojtoń, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu.

Czytaj

Chciałam poznać go na nowo

Natalia Budzyńska, autorka nowej książki o św. Bracie Albercie, opowiadała w Zabrzu o kulisach jej powstawania.

Czytaj

Cukierek jest prawdziwy

Tego kota znają i kochają dzieci. Także uczniowie klasy II a z SP nr 6 oraz najmłodsi z  Międzynarodowej Szkoły Podstawowej w Zabrzu. 25 października, w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy placu Warszawskim spotkali się z osobą, która rozsławiła Cukierka, czyli z  jego współwłaścicielem, Waldemarem Cichoniem. -Właściwie to moglibyśmy mówić do niego zozol. Jest słodki […]

Czytaj

Rzecz o dziesięciu skarpetkach

O skarpetkach, które ze stron książki poruszają dziecięcą wyobraźnię, oraz o stworzeniach pokazanych na kinowym ekranie, żywiących się skarpetkami, dowiedzą się prawie wszystkiego najmłodsi zabrzanie.

Czytaj

Kolejna dzielnica na kartach albumu

Kolejny album z cyklu prezentującego dzielnice Zabrza wyda tej jesieni Miejska Biblioteka Publiczna. Pozycja poświęcona będzie Mikulczycom. Do tej pory ukazały się już książki opowiadające o Biskupicach, Kończycach, Pawłowie i Rokitnicy. W najnowszym albumie tradycyjnie już nie zabraknie unikatowych zdjęć, nostalgicznych wspomnień i barwnych opowieści ludzi, którzy nieraz spędzili w dzielnicy całe życie.

Czytaj

Książka inaczej

Tak jak w każdy czwartek można „dotknąć” i przeczytać nowe wydanie naszej gazety, tak samo tego dnia tygodnia w filii nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej (Zabrze, ul. Wyzwolenia 2) można na specjalnych spotkaniach poznać książki, które czyta się albo tylko za pośrednictwem dotyku, albo słuchając ich wersję audio.

Czytaj

Historia miasta według księdza Knosały

Po raz pierwszy ukazała się po polsku monografia ks. Józefa Knosały „Historia miasta Zabrze”, w tłumaczeniu Bernarda Szczecha, byłego dyrektora zabrzańskiego Muzeum Miejskiego. Promocja tej książki odbędzie się w środę, 16 listopada, o godz. 17.00, w Zespole Szkół nr 18 w Kończycach, przy ul. Konrada Sitki 55.

Czytaj

Wspominając prof. Weigla

Największą zaletą ludzi wielkich zawsze była ich skromność i pokora. Ona świadczyła o ich stosunku do życia, tego co robili i co osiągnęli. Takim niezwykłym polskim uczonym i geniuszem w dziedzinie biologii był profesor Rudolf Weigl. To postać wyjątkowa pod każdym względem.

Czytaj

Człowiek, który ratował życie dzięki wszom

Rudolf Weigl nie bał się śmierci, choć na niego i mu współczesnych czyhała często. Takie były czasy. Statystyki szacują, że z jej objęć wyrwał blisko 2 mln ludzi. Kim był? Polakiem wielokrotnego wyboru, biologiem, który opracował skuteczną szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu, naukowcem bez dylematów moralnych wtedy, gdy należało wybierać między życiem innych, a ortodoksyjną odmową współpracy z okupantami.

Czytaj

Nasz Schindler

Był skromny, nie lubił rozgłosu ani oficjalnych przyjęć – tak o Rudolfie Weiglu, wynalazcy szczepionki przeciw tyfusowi mówiła na spotkaniu z mieszkańcami w Miejskiej bibliotece Publicznej jego wnuczka, zabrzanka, psycholog Krystyna Weigl-Albert. – Pamiętam go jako takiego ciepłego dziadka, który opowiadał o swoich niezwykłych podróżach i pasjach. Był z zamiłowania przyrodnikiem, wakacje spędzał z rodziną w odludnej wsi w Karpatach. Tam badał florę i faunę, wędkował i oddawał się łucznictwu. Dopiero dużo później, gdy dorosłam, dotarło do mnie, iż był wielkim naukowcem i wielkim człowiekiem. I jak wiele dramatów przeżył…

Czytaj