Napisali o nas

Archiwum artykułów prasowych wspominających o Bibliotece

Cukierek jest prawdziwy

Tego kota znają i kochają dzieci. Także uczniowie klasy II a z SP nr 6 oraz najmłodsi z  Międzynarodowej Szkoły Podstawowej w Zabrzu. 25 października, w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy placu Warszawskim spotkali się z osobą, która rozsławiła Cukierka, czyli z  jego współwłaścicielem, Waldemarem Cichoniem. -Właściwie to moglibyśmy mówić do niego zozol. Jest słodki […]

Czytaj

Rzecz o dziesięciu skarpetkach

O skarpetkach, które ze stron książki poruszają dziecięcą wyobraźnię, oraz o stworzeniach pokazanych na kinowym ekranie, żywiących się skarpetkami, dowiedzą się prawie wszystkiego najmłodsi zabrzanie.

Czytaj

Kolejna dzielnica na kartach albumu

Kolejny album z cyklu prezentującego dzielnice Zabrza wyda tej jesieni Miejska Biblioteka Publiczna. Pozycja poświęcona będzie Mikulczycom. Do tej pory ukazały się już książki opowiadające o Biskupicach, Kończycach, Pawłowie i Rokitnicy. W najnowszym albumie tradycyjnie już nie zabraknie unikatowych zdjęć, nostalgicznych wspomnień i barwnych opowieści ludzi, którzy nieraz spędzili w dzielnicy całe życie.

Czytaj

Książka inaczej

Tak jak w każdy czwartek można „dotknąć” i przeczytać nowe wydanie naszej gazety, tak samo tego dnia tygodnia w filii nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej (Zabrze, ul. Wyzwolenia 2) można na specjalnych spotkaniach poznać książki, które czyta się albo tylko za pośrednictwem dotyku, albo słuchając ich wersję audio.

Czytaj

Historia miasta według księdza Knosały

Po raz pierwszy ukazała się po polsku monografia ks. Józefa Knosały „Historia miasta Zabrze”, w tłumaczeniu Bernarda Szczecha, byłego dyrektora zabrzańskiego Muzeum Miejskiego. Promocja tej książki odbędzie się w środę, 16 listopada, o godz. 17.00, w Zespole Szkół nr 18 w Kończycach, przy ul. Konrada Sitki 55.

Czytaj

Wspominając prof. Weigla

Największą zaletą ludzi wielkich zawsze była ich skromność i pokora. Ona świadczyła o ich stosunku do życia, tego co robili i co osiągnęli. Takim niezwykłym polskim uczonym i geniuszem w dziedzinie biologii był profesor Rudolf Weigl. To postać wyjątkowa pod każdym względem.

Czytaj

Człowiek, który ratował życie dzięki wszom

Rudolf Weigl nie bał się śmierci, choć na niego i mu współczesnych czyhała często. Takie były czasy. Statystyki szacują, że z jej objęć wyrwał blisko 2 mln ludzi. Kim był? Polakiem wielokrotnego wyboru, biologiem, który opracował skuteczną szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu, naukowcem bez dylematów moralnych wtedy, gdy należało wybierać między życiem innych, a ortodoksyjną odmową współpracy z okupantami.

Czytaj

Nasz Schindler

Był skromny, nie lubił rozgłosu ani oficjalnych przyjęć – tak o Rudolfie Weiglu, wynalazcy szczepionki przeciw tyfusowi mówiła na spotkaniu z mieszkańcami w Miejskiej bibliotece Publicznej jego wnuczka, zabrzanka, psycholog Krystyna Weigl-Albert. – Pamiętam go jako takiego ciepłego dziadka, który opowiadał o swoich niezwykłych podróżach i pasjach. Był z zamiłowania przyrodnikiem, wakacje spędzał z rodziną w odludnej wsi w Karpatach. Tam badał florę i faunę, wędkował i oddawał się łucznictwu. Dopiero dużo później, gdy dorosłam, dotarło do mnie, iż był wielkim naukowcem i wielkim człowiekiem. I jak wiele dramatów przeżył…

Czytaj

Spotkanie z autorami biografii Kukuczki

„Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego to nie tylko portret legendarnego himalaisty, ale też przejmująca opowieść o determinacji i górach, o granicach ryzyka, które bywają granicami człowieczeństwa. 17 listopada w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu odbędzie się spotkanie z autorami jednej z najlepszych polskich książek 2016 roku. Początek o godz. 17.00.

Czytaj

Na pustyni

Firma Bernardinum (drukuje książki podróżnicze takich autorów jak Elżbieta Dzikowska czy Wojciech Cejrowski) wydała zbiór artykułów Andrzeja Kernera, które powstały po jego podróżach m.in. do Turcji, Syrii i Turkmenistanu. Książka ma walor nie tyle turystyczny (trudno o niej mówić w przypadku dwóch ostatnich wymienionych miejsc), co raczej poznawczy i duchowy. Autor jest dyrektorem opolskiego oddziału Gościa Niedzielnego i jego teksty ukazywały się właśnie w tym tygodniku.

Czytaj

O walce z tyfusem i Niemcami

Promocja książki Arthura Allena „Fantastyczne laboratorium doktora Weigla. Lwowscy uczeni, tyfus i walka z Niemcami”, opowiadającej niezwykłą historię powstania szczepionki przeciw tyfusowi, odbędzie się w czwartek (3.11) w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Gościem specjalnym będzie wnuczka dr. Rudolfa Weigla – Krystyna Weigl-Albert. Początek o godz. 17.00.

Czytaj

Czytaj, pstrykaj

Biblioteka Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 11 (ul. Sienkiewicza) oraz Filia Nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu organizują konkurs fotograficzny W Zabrzu dobrze mi się czyta. Tematyką konkursu są różnorodne przejawy czytelnictwa mieszkańców naszego miasta. Każda praca musi przedstawiać osoby czytające, a w tle rozpoznawalne powinno być Zabrze. Regulamin i oświadczenie są dostępne w szkolnej bibliotece i tam też do 15 listopada można składać prace. Ze szczegółami konkursu można zapoznać się na stronie GlosZabrze24.pl/kultura.

Czytaj

Biblioteka to nie tylko książki

Była pierwszą po 1945 r. instytucją kulturalną, która rozpoczęła w Zabrzu regularną działalność. Szybko zdobyła uznanie mieszkańców, zapewniając dostęp do polskich książek i publikacji prasowych. Dziś Miejska Biblioteka Publiczna to dwadzieścia filii rozsianych po całym mieście. Zabrzanie mogą tu znaleźć poszukiwaną książkę, spotkać się z ciekawymi ludźmi, a także wziąć udział w wielu interesujących przedsięwzięciach.

Czytaj

Na kolanach

Jadwiga Fastnacht pochodzi z Zawiercia. W Zabrzu jednak ukończyła technikum fizjoterapeutyczne, tutaj podjęła w tym zawodzie pracę, a po założeniu rodziny także w naszym mieście zamieszkała. Dopiero jednak teraz, na emeryturze, gdy zaczęła malować, znajomi twierdzą, że stała się prawdziwą hanyską.

Czytaj