Wrzesień 2021


1 Wrz

Z tytą do Biblioteki

Dla dzieci

Przygodę ze szkołą najlepiej rozpocząć z Miejską Biblioteką Publiczną w Zabrzu. Każdy pierwszak, który w środę, 1 września, odwiedzi Filię nr 19 (ul. Jana III Sobieskiego 31) z tytą otrzyma pamiątkowe zdjęcie oraz darmową kartę biblioteczną, jeśli jeszcze takiej nie ma!

1 Wrz

Wystawa malarstwa Klubu Plastycznego „PINOKIO”

Wystawy

Pierwsza część wystawy malarstwa Klubu Plastycznego „PINOKIO” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu, pod kierownictwem Lucyny Mykietyn.

1 Wrz

Wystawa malarstwa Klubu Plastycznego „PINOKIO”

Wystawy

Druga część wystawy malarstwa Klubu Plastycznego „PINOKIO” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu, pod kierownictwem Lucyny Mykietyn.

1 Wrz

„Panorama Racławicka” w fotografii

Wystawy
1 Wrz

Karykatura Ślązaka

Wystawy

Wystawa pokonkursowa kolejnej edycji konkursu Centrum Edukacji Twórczej OPP4 poświęconego postaciom z życia literackiego Śląska.

2 Wrz

Spotkanie autorskie z Anną Kańtoch

Spotkania autorskie
Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza na spotkanie autorskie z Anną Kańtoch - tegoroczną laureatką Nagrody Wielkiego Kalibru.
 
ANNA KAŃTOCH - rocznik 1976, z wykształcenia orientalistka, autorka powieści i opowiadań fantastycznych oraz kryminałów, znana również pod pseudonimem Anneke. Jej pierwszy kryminał “Łaska” (2016), zdobył nagrodę Kryminalnej Piły. “Wiara” (2017) otrzymała Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej. Tegoroczna laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru za powieść "Wiosna zaginionych". W czerwcu wydany został kolejny tom cyklu o Krystynie Lesińskiej - "Lato utraconych".
 
Spotkanie organizowane jest w ramach projektu "Kryminalne zagadki Śląska: reaktywacje" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
 
4 Wrz

Ale kosmos! LEM na ekranie

Projekcje filmowe
Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu oraz Kino Roma zapraszają na 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. 4 września w Kinie ROMA wystartuje specjalny maraton filmowy poświęcony Stanisławowi Lemowi.
 
Zaczniemy od projekcji filmu Borysa Lankosza "Autor Solaris". Następnie wykład na temat adaptacji dzieł Mistrza wygłosi Adam Złotorowicz. Wieczór zwieńczy projekcja filmu "Szpital Przemienienia" w reżyserii Edwarda Żebrowskiego.
 
Wstęp na maraton jest bezpłatny. Rezerwację biletów można zrobić w kasie kina, pod nr tel.: 32 271 62 91.
 
Spotkanie organizowane jest w ramach projektu "dyLEMaty i poLEMiki" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
6 Wrz

DKK "Poufne" Mikołaj Grynberg

Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusja poświęcona będzie tekstowi „Poufne” Mikołaja Grynberga.
„Piękna, osobista proza o losach pewnej żydowskiej rodziny naznaczonej długim cieniem historii. Podążając za narratorem, śledzimy sceny z codziennego życia, pełne czułości i humoru, niekiedy trudne, przepełnione doświadczeniem choroby i straty. Tutaj przeszłość bywa obciążeniem, ale także powodem do wyzwalającego śmiechu, a ironia i miłość pozwalają radzić sobie z gorzkim dziedzictwem. Bohater, kiedyś mały chłopiec, syn i wnuk, teraz ojciec i mąż, obserwuje rodzinne losy i pyta sam siebie: czyim życiem żyję?” (https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4927526/poufne)

8 Wrz

Co i jak warto czytać dziecku I

Warsztaty

Pierwsze warsztaty dla rodziców - „Co i jak warto czytać dziecku”, prowadzenie Malwina Kożurno.
Konieczność rezerwacji miejsc pod numerem telefonu (32) 630-32-33.

Warsztaty w ramach projektu „Książka na piątkę: finał” dofinansowanego ze środków MKDNiS.

 

 

8 Wrz

Spotkanie autorskie z Adamem Regiewiczem

Spotkania autorskie

ADAM REGIEWICZ - profesor nauk humanistycznych na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie, z zamiłowania filmoznawca i antropolog. Przez wiele lat był nauczycielem zabrzańskiego liceum, obecnie kieruje Instytutem Literaturoznawstwa. Autor kryminałów „Kamienica przy Antycznej” i „Ucieczki Jakuba Krafta”. Spotkanie połączone z premierą „trylogii zabrzańskiej” - „Hubertus” , „Krojcok”, „Krampus”.

Spotkanie w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska: reaktywacja” dofinansowanego przez MKDNiS oraz „Literatura w Zabrzu - Zabrze w literaturze” z okazji 100-lecia miasta Zabrze.

12 Wrz

Ale kosmos! Geburtstag LEMA

Koncerty
Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza na 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema!
Spotykamy się 12 września 2021 r. w Pubie Oficyna. Wszystkim obecnym postaramy się przybliżyć postać tego wybitnego futurologa.
 
Zaczynamy o godz. 18.00 spotkaniem z profesor Jolantą Tambor, która w rozmowie z Urszulą Makselon i Małgorzatą Zalewską przybliżą nam język Lema. Warto dodać, że twórczość pisarza przełożona została na ponad 40 języków!
 
Zwieńczeniem wieczoru będzie koncert Erith! Początek o godz. 20.00. Jej występy solowe to performance, elektroniczne show, podczas których artystka wciąga publiczność do swojego kosmicznego świata. Erith loopuje poszczególne sample, do których dogrywa instrumenty, śpiewa, a jej znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny taniec i towarzysząca temu wszystkiemu gra świateł. Na początku roku wydała swój kolejny album „Miasto Snów”. Jej pierwszy longplay „Speed of Light”, został uznany jako jeden z najciekawszych debiutów na polskiej scenie muzycznej. Jako laureatka prestiżowego konkursu Firestone – Headliners of Tomorrow wystąpiła w 2019 roku na Open’er Festivalu, a w swojej ledwie kilkuletniej karierze zdążyła zagrać już ponad 100 koncertów w Polsce i za granicą.
 
Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu "dyLEMaty i poLEMiki" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
15 Wrz

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Swędrowską

Spotkania autorskie

MAŁGORZATA SWĘDROWSKA - pedagożka, trenerka, autorka książek dla dzieci i publikacji dla nauczycieli, animatorka warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. Jest twórczynią koncepcji czytania wrażeniowego, czyli sposobu na inicjowanie spotkań czytelniczych, łączących przeżycie tekstu literackiego z ruchem, rytmem, rymem i emocjami. Autorka książek dla małych i dużych czytelników.

Spotkanie w ramach projektu „Książka na piątkę, znakomity początek: finał” dofinansowanego przez MKDNiS.

15 Wrz

Co i jak warto czytać dziecku II

Warsztaty

Drugie warsztaty dla rodziców z cyklu „Co i jak warto czytać dziecku”, prowadzenie Małgorzata Swędrowska.

Konieczna rezerwacja miejsca pod numerem telefonu (32) 630-32-33.

Warsztaty zorganizowane w ramach projektu „Książka na piątkę, znakomity początek: finał” dofinansowanego przez MKDNiS.

15 Wrz

Dyskurs - „Szczęśliwy Lazzaro”

Projekcje filmowe

Projekcja filmu „Szczęśliwy Lazzaro” w ramach spotkania Klubu Filmowo-Literackiego Dyskurs.

„Nieznający ironii, występku ani fałszu Lazzaro jest wcieleniem najszlachetniejszej dobroci, przez wszystkich uznanej jednak za zwykłą głupotę. Kiedy udzieli schronienia znudzonemu synowi arystokratki, ten postanowi dla zabawy wykorzystać naiwność wieśniaka”.
(https://www.filmweb.pl/film/Szczesliwy+Lazzaro-2018-804205)

Dyskurs odbędzie się w ramach projektu „Bella Italia” dofinansowanego przez MKDNiS.

16 Wrz

Spotkanie autorskie z Maciejem Bartkowem

Spotkania autorskie

Maciej Bartków - pisarz i publicysta. Autor książek „Tajemnica Szybu Południowego”, „Werwolf na Górnym Śląsku”, „Werwolf. Propaganda PRL”, „Strażnicy IV Rzeszy”, „Akta Skarbów” oraz „Kryptonim Maksymilian”.

W swoich pracach opiera się przede wszystkim o nieznane wcześniej dokumenty archiwalne. Współpracownik Śląskiej Telewizji Miejskiej, w której prowadzi cykliczny program „Tajemniczy Śląsk”, redaktor naczelny „Rocznika Bytomskiego” - pierwszego po wielu latach magazynu poświęconego historii Bytomia.

18 Wrz

XIII Otwarte Mistrzostwa Zabrza w Skacie

Inne

Zawody organizowane co roku, przeznaczone zarówno dla zawodników Polskiego Związku Skata (IV Grand Prix okręgu zabrzańskiego PZSkat) oraz amatorów niezrzeszonych.

21 Wrz

Five o'clock z Agathą Christie

Warsztaty

Warsztaty "Five o'clock z Agathą Christie", prowadzenie Marta Matyszczak.

W ramach projektu "Kryminalne zagadki Śląska: reaktywacja" dofinansowanego przez MKDNiS.

22 Wrz

Warsztaty empatyczne dla dzieci

Dla dzieci

Warsztaty empatyczne dla dzieci, prowadzenie Alina Przydatek.

W ramach projektu „Bella Italia” dofinansowanego przez MKDNiS.

22 Wrz

Co i jak warto czytać dziecku III

Warsztaty

Trzecie warsztaty dla rodziców z cyklu „Co i jak warto czytać dziecku”, prowadzenie Alina Przydatek.
Konieczna rezerwacja miejsca pod numerem telefonu (32) 630-32-33.

Warsztaty zorganizowane w ramach projektu „Książka na piątkę, znakomity początek: finał” dofinansowanego przez MKDNiS.

23 Wrz

Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką

Dla dzieci

Zofia Stanecka - polska pisarka dziecięca. Jako nastolatka przyjaźniła się z pisarką Ireną Jurgielewiczową, której poświęciła swoją książkę „Świat według dziadka”. Jednak największą popularność przyniosła jej ilustrowana przez Mariannę Oklejak oraz wydawana przez Wydawnictwo Egmont Polska seria „Basia”.

W ramach projektu „Książka na piątkę, znakomity początek: finał” dofinansowanego przez MKDNiS.

23 Wrz

Koncert Pieśni Neapolitańskich

Koncerty

Recital wokalny złożony z najpiękniejszych pieśni neapolitańskich, w wykonaniu tenora Łukasza Gaja przy akompaniamencie Mirelli Malorny-Konopki. Na program recitalu złożą się największe klasyki takie jak: „O sole mio”, „Mattinata”, „Core n`grato”, „Non ti scordar di me”, „Mamma”, „Torna e Surriento”, „Nel cor piu non mi sento” czy „Marechiare”.

W ramach projektu „Bella Italia” dofinansowanego przez MKDNiS.

24 Wrz

Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem

Dla dzieci

Marcin Pałasz – polski pisarz dla dzieci i młodzieży, autor słuchowisk. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Debiutował w 2004 roku książką „Opowieści z Krainy Potworów”. Laureat Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotny laureat wyróżnienia w tym konkursie.

W ramach projektu „Książka na piątkę, znakomity początek: finał” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

25 Wrz

Warsztaty taty

Warsztaty

Konieczność rezerwacji miejsc tel. (32) 271-60-41.

W ramach projektu „dyLEMaty i poLEMiki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

30 Wrz

Zabrze - Sosnowiec - Świdnica – lokalność w kryminale

Wykłady/prelekcje

30 września - godz. 11.00 
Seminarium „Zabrze - Sosnowiec - Świdnica – lokalność w kryminale”.
W programie:
- prof. dr hab. Adam Regiewicz - „Śląsk Zły, czyli co śledczy porabia w Zabrzu?”,
- Wojciech Koryciński - „Historia jako tworzywo powieści kryminalnej. Opowieść o "trylogii" świdnickiej”,
- prof. dr hab. Zbigniew Białas - „Tu nie ma miejsca na marnotrawstwo. Trylogia sosnowiecka, a teoria powieści kryminalnej”.
W ramach projektu „Kryminale zagadki Śląska: reaktywacja” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.