Kalendarium wydarzeń na bieżący miesiąc.
Kalendarium
Maj 2025
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci ze świetlicy środowiskowej
Spotkanie z Danielem Baranowskim.
Warsztaty realizowane w ramach projektu „Na zdrowie… Czytaj! Recepta na literaturę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Przemysłowi magnaci w Zabrzu – spotkanie autorskie z Arkadiuszem Kuzio-Podruckim
Arkadiusz Kuzio-Podrucki – historyk, doktor nauk humanistycznych, badacz dziejów śląskiej arystokracji i szlachty. Autor monografii rodów takich jak Donnersmarckowie, Tiele-Wincklerowie, Schaffgotschowie czy Hochbergowie. Pracownik Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach, popularyzator wiedzy o historii Śląska, konsultant herbów samorządowych, współpracownik mediów.
Spotkanie realizowane w ramach projektu „Reymont - reaktywacja”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Reymont. Interwencje.
„Pociąg do książek” – prolog
Książka jest podróżą - spotkanie Zofią Stanecką, Marianną Oklejak i Dorotą Nowacką dla uczniów szkoły podstawowej.
Czy każda książka może być podróżą? Zdecydowanie tak – i to nie tylko metaforycznie! Zapraszamy na literackie wydarzenie w ruchu – dosłownie. W towarzystwie autorek i ilustratorki książek dla dzieci – Zofii Staneckiej, Marianny Oklejak oraz graficzki Doroty Nowackiej – wyruszymy w pełną wrażeń przejażdżkę najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową świata!
To spotkanie to połączenie literatury, ilustracji, wspólnej obserwacji świata i… pisania z podróży! W duchu dawnych dzienników i kart pocztowych uczestnicy staną się podróżnikami-słuchaczami, obserwatorami i kronikarzami. Będziemy rysować to, co zobaczymy przez okna wagonika, słuchać dźwięków przyrody i maszyny, rozmawiać o emocjach, a na końcu stworzymy własne „pocztówki z podróży”.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Promocja Czytelnictwa.
"Słowa w ilustracji" - warsztaty kreatywne z Marianną Oklejak
Zapraszamy na warsztaty graficzne dla dzieci
Marianna Oklejak - malarka, ilustratorka i graficzka. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy książki dla dzieci, plakaty i scenografie teatralne. Zdobywczyni wielu nagród literackich i graficznych, jest autorką książeczek obrazkowych dla najmłodszych oraz inspirowanej rodzimym folklorem książki "Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych" Razem z Zofią Stanecką – autorką warstwy literackiej – stworzyła cykl książek o przygodach Basi.
Zajęcia są bezpłatne, jednak ze względu na ograniczą liczbę miejsc obowiązują zapisy pod nr tel. 32 271 55 29.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Spotkanie autorskie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel
Roksna Jędrzejewska-Wróbel - pisarka, scenarzystka, doktor literaturoznawstwa. Autorka kilkudziesięciu książek dla dzieci, powieści dla młodzieży, sztuk teatralnych, słuchowisk, tekstów podręczników, bajek terapeutycznych Laureatka wielu nagród. Stworzyła ryjówkę Florkę, bohaterkę bestsellerowego cyklu książek i serialu animowanego. Jej książki wpisane są na międzynarodową listę Białych Kruków i proponowane jako lektury szkolne.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Promocja Czytelnictwa
Wernisaż wystawy „Radość jest w nas”
Wernisaż wystawy „Radość jest w nas” - wystawa malarstwa, przygotowaną przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Zabrzu. Wystawa pokazuje jak ważne jest spotkanie, przenikanie, spostrzeganie świata przez osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunów.
Pomysłodawcą imprezy są nauczyciele szkoły, którzy dostrzegli talent uczniów. Zainspirowani ich wrażliwością, podjęli próbę nawiązania relacji przez sztukę. Dla niektórych uczniów obraz to jedyna forma przedstawienia swojego sposobu spostrzegania rzeczywistości. W ich dziełach na pierwszy plan wysuwa się fascynacja kolorem, zatrzymanie nad fragmentem przestrzeni, praca z formą lub wierność szczegółom. Dzięki temu wystawa inspiruje do tworzenia przestrzeni gdzie każdy człowiek jest traktowany z szacunkiem.
"Słowa w ilustracji" - warsztaty kreatywne z Piotrem Sochą
Piotr Socha - grafik, projektant, ilustrator. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jeden z najpopularniejszych polskich ilustratorów, znany z rysunków pełnych poczucia humoru. Zajmuje się projektowaniem książek, gier planszowych, audiobooków i logotypów. Jest autorem takich książkowych bestelesrów jak Pszczoły, Drzewa oraz Brud. Cuchnąca historia higieny.
Zajęcia są bezpłatne, jednak ze względu na ograniczą liczbę miejsc obowiązują zapisy pod nr tel. 32 271 55 29
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Pociąg do książek - happening czytelniczy
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu wspólnie z Miejskim Ogrodem Botanicznym, zapraszają na jedyny w swoim rodzaju piknik czytelniczo-przyrodniczy – "Pociąg do książek"!
SCENA POD WIERZBĄ:
11.30 - Spotkanie z Piotrem Sochą
12.30 - Spotkanie z Przemysławem Wechterowiczem
13.30 - Wtomigrajki "Literacko-teatralne podróże po naturze"
15.00 - Spektakl "Wielka wyprawa Pana Maluśkiewicza"
ATRAKCJE:
Spotkanie z Kicią Kocią
Przychodnia pod wierzbami
Granie na polanie
Eko warsztaty
Czytaj i buduj
Happening realizowany w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Promocja Czytelnictwa.
"Poziom 11" – spotkanie z grami planszowymi
Spotkanie przy grach planszowych.
W ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Wspólne pasje”, realizowanego przez FRSI w partnerstwie z Save the Children International.
"Szydełkowe opowieści"
Spotkanie przy robótkach ręcznych, nauka podstaw robienia na szydełku i wykonanie torby na zakupy. Zachęcamy do zabrania własnych szydełek.
"Śladem zabrzańskiego przemysłu"
Spacer historyczny po Zabrzu z historykiem Piotrem Hnatyszynem.
Spacer jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczą liczbę miejsc obowiązują zapisy pod adresem mailowy: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl. Rozpoczęcie zapisów 9 maja 2025, godz. 9.00. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Spotkanie realizowane w ramach projektu „Reymont - reaktywacja”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Reymont. Interwencje.
Spotkanie autorskie z Anną Piwkowską
Anna Piwkowska – poetka, eseistka i pisarka, laureatka wielu nagród literackich. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka licznych tomów poezji, książek eseistycznych i powieści dla młodzieży, m.in. nagradzanej Franciszki. W swojej twórczości często sięga po tematy związane z historią, pamięcią i postaciami wybitnych kobiet. Jedną z takich książek jest Piękno i piekło. Opowieść o Beacie Obertyńskiej – poruszająca biograficzna opowieść o poetce, więźniarce łagrów i wybitnej przedstawicielce pokolenia wojennego. Piwkowska łączy w niej literacką wrażliwość z historyczną dociekliwością, przywracając pamięć o zapomnianych głosach polskiej literatury. Mieszka w Warszawie, gdzie aktywnie uczestniczy w życiu literackim.
Spotkanie poprowadzi Dorota Szatters.
Spotkanie w ramach projektu „Życie w literaturze”, dofinansowego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Promocja Czytelnictwa.