Zmarł Jacek Okoń pisarz, poeta, autor tomików wierszy: Sen w kolorze, Palcem na czole, Swój człowiek, Wiersze; obecny między innymi w antologiach: W ciemnościach słyszę Boga kroki.
W jego twórczości ważną rolę odgrywało Zabrze w tym ludzie z nim związani, np. powieść Sprawa księdza Korczoka. Szczególnie jedna z dzielnic miasta, Zaborze, powieść Gorzka pieśń o Zaborzu.
Współpracował z zabrzańską Biblioteką pisząc w publikacji Obecność słowa w Zabrzu znakomity artykuł o życiu literackim miasta tworząc obszerne, przekrojowe opracowanie tego tematu (pisarze XX i XXI w.).
W jego pozostałym dorobku, ze względu na osobiste doświadczenia, istotnym tematem było zagadnienie internowań okresu stanu wojennego zarówno od strony naukowej, jak i twórczości literackiej górników i internowanych (Nad obozem szarość… : pieśni, piosenki i wiersze z obozu dla internowanych w Zabrzu-Zaborzu. Jacek Okoń, Mirosław Kańtor). Artykuły temu poświęcone umieszczał m. in. w czasopiśmie „Górnik Polski”. Poruszał także zagadnienia kultury niematerialnej Górnego Śląska, np. artykuł Obchody dnia świętej Barbary w Zagłębiu Dąbrowskim według przekazów literackich z końca XIX wieku. Rocznik Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.
Będzie nam go brakowało. Wraz z Jego odejściem Zabrze straciło ważną postać życia kulturalno-literackiego miasta.