Tygodniowy Przegląd. Rozdział #23

W tym tygodniu zapraszamy nauczycieli, wychowawców i bibliotekarzy na bardzo ciekawą sesję wykładową połączoną z warsztatami.

3 czerwca 2024, 18.00

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 20

W czerwcowej odsłonie czytelnicy pochylą się na książką Simona Becketta „Niespokojni zmarli”.  

„Piątkowy wieczór, konsultant w dziedzinie medycyny sądowej, doktor David Hunter, odbiera telefon inspektora Lundy’ego z komendy w Essex.
Na wybrzeżu wyspy Mersea znalezione zostają zwłoki w stanie głębokiego rozkładu. Miejscowa policja prosi Huntera o pomoc przy ich wydobyciu i identyfikacji.
Śledczy podejrzewają, że to ciało Leo Villiersa, syna wpływowej miejscowej rodziny, który zaginął wiele miesięcy temu. Istnieją przypuszczenia, że miał romans z mężatką, Emmą Derby, pozbył się kochanki i popełnił samobójstwo. Gdyby jednak wszystko było takie proste…”

(https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4449107/niespokojni-zmarli)

Zapraszamy w poniedziałek, 3 czerwca na godz. 18.00 do Filii nr 20 przy pl. Warszawskim 1.

6 czerwca 2024, 13.00

(Nie)seminarium

(Nie)seminarium przygotowane jest szczególnie z myślą o bibliotekarzach, nauczycielach nauczania początkowego, nauczycielach wychowania przedszkolnego oraz opiekunach pracujących w żłobkach.

W części wykładowej wystąpi Wanda Papugowa, psycholog, edukator, mediator, terapeuta Racjonalnej Terapii Zachowania oraz Eye Movement  Desensitization and Reprocessing. W pracy zawodowej zajmuje się udzielaniem pomocy psychologicznej dzieciom i dorosłym, realizuje nurty poradnictwa psychologicznego oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli. Opracowuje autorskie projekty warsztatów i kursów. Jest autorką książki „Edu.pl, czyli rzecz o szkole”. Przez wiele lat była dyrektorem Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla dzieci w wieku przedszkolnym. Obecnie jest zaangażowana w program pomocy psychologicznej dla mieszkańców Krakowa w ramach Centrum Pierwszej Pomocy Psychologicznej. W swoim wykładzie „Dzieci na gruzach w życiu i literaturze”.

Następnie wystąpi Iwona Chmielewska, autorka i ilustratorka książek dla dzieci i dorosłych. Tworzy głównie autorskie książki picture book. Ceniona na całym świecie twórczyni, obsypywanych nagrodami, autorskich książek obrazowych, wydawanych m.in. w Korei Południowej, Chinach, Japonii, na Tajwanie, w Meksyku i w Niemczech. Trzykrotna triumfatorka „ilustratorskiego Oscara”, czyli Bologna Ragazzi Award oraz czterokrotna finalistka Nagrody im. Hansa Christiana Andersena w kategorii graficznej.

Po wykładach, dla chętnych zaplanowano warsztaty „Smutek, żałoba, depresja. Jak za pomocą książek rozmawiać z dziećmi o trudnych doświadczeniach?”, które poprowadzą Izabella Gorczyca oraz Łukasz Wróbel. Przypominamy, że obowiązują na nie zapisy pod adresem mailowym: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl.

Seminarium odbędzie się 6 czerwca 2024 roku o godzinie 13.00 w Akademii Śląskiej na Wydziale Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu (ul. Park Hutniczy 3-5).

(Nie)seminarium realizowane jest w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.