O Zabrzu inaczej

Spotkanie z Józefem Jonikiem – zabrzańskim artystą – było okazją do tego, by porozmawiać o książce i sztuce. Nie mogło jednak zabraknąć także historii naszego miasta – czasem już zapomnianej.

Józef Jonik jest malarzem amatorem urodzonym w Zabrzu. Swoją pasję artystyczną rozwijał samodzielnie od najmłodszych lat. Posługuje się głównie akwarelą stosując także farby olejne, grafit i kredkę. Wszystkie prace dotyczą architektury Śląska, duża uwagę skupia jednak na obrazach Zabrza.

Spotkanie, zorganizowane przez Program Aktywności Lokalnej Zandka, odbyło się 17 czerwca 2024 w Centrum Usług Społecznych w Zabrzu i było okazją do połączenia teraźniejszości i przeszłości, a środkiem do osiągnięcia tego celu były praca artysty. W zaprezentowanych albumach Józef Jonik przedstawił historię naszego miasta, czasem poprzez dawno zapomniane budynki i miejsca, a wszystko przy pomocy obrazu. Przypomniał tym samym zebranej publiczności jak ważna jest pamięć o naszych korzeniach. Przeżyliśmy niezwykłe momenty pełne wzruszeń i wspomnień.