(Nie)seminarium

6 czerwca 2024 roku zorganizowaliśmy seminarium skierowane do bibliotekarzy, nauczycieli nauczania początkowego, nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz opiekunów pracujących w żłobkach.

Seminarium otworzyła Wanda Papugowa, psycholog, edukator i terapeuta, która wygłosiła wykład pt. „Dzieci na gruzach w życiu i literaturze”. Prelegentka, znana ze swojej pracy w zakresie pomocy psychologicznej dla dzieci i dorosłych, poruszyła temat wpływu trudnych doświadczeń na dzieci oraz roli literatury w ich przetwarzaniu. Jej bogate doświadczenie zawodowe oraz autorskie projekty warsztatów i kursów wzbogaciły prezentację o praktyczne porady i refleksje.

Następnie głos zabrała Iwona Chmielewska, światowej sławy autorka i ilustratorka książek picture book. Opowiedziała o swoim doświadczeniu w tworzeniu literatury obrazowej dla dzieci i dorosłych. Jej książki, cenione na całym świecie, są wydawane m.in. w Korei Południowej, Chinach, Japonii, na Tajwanie, w Meksyku oraz Niemczech. Trzykrotna laureatka Bologna Ragazzi Award oraz czterokrotna finalistka Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, Chmielewska podzieliła się z uczestnikami seminarium tajnikami swojego warsztatu twórczego.

Po części wykładowej odbyły się warsztaty pt. „Smutek, żałoba, depresja. Jak za pomocą książek rozmawiać z dziećmi o trudnych doświadczeniach?”. Izabella Gorczyca oraz Łukasz Wróbel, specjaliści w pracy z dziećmi przeżywającymi trudne emocje, poprowadzili zajęcia, podczas których uczestnicy zdobyli praktyczne umiejętności w zakresie wykorzystania literatury do rozmów z dziećmi o trudnych tematach.

Seminarium, realizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, było spotkaniem, które poszerzyło wiedzę uczestników oraz umożliwiło wymianę doświadczeń. Dziękujemy wszystkim prelegentom oraz uczestnikom za aktywny udział i zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez naszą bibliotekę.