Dzień Ojca w przedszkolu

Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Świętując z wyprzedzeniem Dzień Ojca, zaprosiliśmy gości, by wspólnie z dziećmi spędzili trochę czasu z książkami, promując akcję #TataTeżCzyta.

Jako Biblioteka bierzemy udział w kampanii #TataTeżCzyta i staramy się, by część naszych działań promowała czytanie . Z okazji zbliżającego się Dnia Ojca z superbohaterami życia codziennego odwiedziliśmy Przedszkole Miejskie nr 28, by poczytać dzieciakom.

Wraz ze strażakiem, policjantem, urzędnikiem i naszym dyrektorem udowodniliśmy, że czytanie to nie tylko mamine zajęcie. Strażak, kapitan Maciej Matuszewski, z taką pasją czytał o dzielnej Kici Koci, że dzieci same paliły się do czytania. Policjant, aspirant Adam Strzodka, opowiadał historię o bezpieczeństwie na wakacjach, która, z pewnością okaże się przydatna w czasie rozpoczynającego się lata. Najtrudniejsze zadanie miał Tomasz Gasidło, naczelnik Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który czytał książkę bez obrazków. Jednak i z tym zadaniem poradził sobie wzorowo. Dyrektor Biblioteki, Tomasz Iwasiów, opowiadał o sprytnej wiewiórce i wyścigu.

Kampania #TataTeżCzyta2024 realizowana przez Fundacja Powszechnego Czytania i Wydawnictwo Tatarak ma na celu zachęcenie mężczyzn, szczególnie tatusiów i opiekunów, do czytania dzieciom. Badania pokazują, że kiedy ojcowie czytają swoim dzieciom, wpływa to na lepszy rozwój językowy, a także pomaga w kształtowaniu wyobraźni i zdolności abstrakcyjnego myślenia. Ojcowie często zadają pytania, które zachęcają dzieci do myślenia i łączenia treści książki z własnymi doświadczeniami, co jest kluczowe dla rozwoju umiejętności językowych i komunikacyjnych. Ponadto, ojcowie pełnią ważną rolę jako wzory do naśladowania, szczególnie dla chłopców, którzy widząc czytającego ojca, uczą się, że czytanie jest wartościową i męską aktywnością. Wspólne czytanie jest również doskonałą okazją do budowania silnych więzi emocjonalnych między ojcem a dzieckiem.

Relacja z naszej wizyty w przedszkolu: