Akademia Kompetencji Przyszłości

Tym razem skupiliśmy się na komunikacji. Uczniowie szkół podstawowych i średnich, mieli okazję poznać różne aspekty efektywnej wymiany informacji i doszlifować swoje umiejętności w tym zakresie.

13 czerwca w Filii nr 19 odbyły się zajęcia w ramach Akademii Kompetencji Przyszłości.

Na początek omówiliśmy podstawy komunikacji – kto jest nadawcą, co to jest wiadomość i kto odbiorcą. Zrozumienie tych ról okazało się kluczowe dla skutecznego porozumiewania się. Potem przyszedł czas na praktykę. Zagraliśmy w „Głuchy telefon”, co skłoniło nas do refleksji nad skutecznością komunikacji. Gra pokazała, jak łatwo mogą się zniekształcać wiadomości przekazywane z ust do ust.

Kolejnym punktem programu były kalambury, które skoncentrowały się na komunikacji niewerbalnej. Podzieleni na dwie drużyny, rozszyfrowywaliśmy zagadki, używając tylko gestów. Było dużo śmiechu i emocji, a przy okazji mogliśmy zobaczyć, jak ważne są gesty i mowa ciała w porozumiewaniu się.

Na koniec omówiliśmy „parszywą dwunastkę” T. Gordona, czyli najczęstsze blokady komunikacyjne. Dowiedzieliśmy się, jakie błędy najczęściej popełniamy i jak wpływają one na nauczanie oraz uczenie się z innymi.

Projekt Akademii Kompetencji Przyszłości jest skierowany zarówno do młodzieży polskiej, jak i ukraińskiej. Realizowany jest w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. #Mojemiejsce”, prowadzonego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) we współpracy z Save the Children International.