Odjazdowy Bibliotekarz

Po kilku lata przerwy wrócił na nasze ulice Odjazdowy Bibliotekarz. To była wyjątkowa edycja pod hasłem „Rajd dwóch Wież”, którego trasa prowadziła od Radiostacji w Gliwicach pod Wieżę Ciśnień w Zabrzu.

11 maja 2024 r. miłośnicy jednośladów rozpoczęli swoją podróż między wieżami. Przenieśli się w ten sposób do świata Tolkiena i mieli okazję poczuć się jak wyjątkowa Drużyna Pierścienia. Podróż rowerowa z Gliwic do Zabrza stała się niezapomnianym wydarzeniem, które przeniosło nas w magiczny świat powieści Tolkiena. Wzięli w niej udział zarówno rowerzyści z obu miast, jak i entuzjastyczni bibliotekarze, których pasja do literatury wzbogaciła doświadczenie. Po drodze mijaliśmy malownicze krajobrazy, które przypominały nam leśne ścieżki z krainy Śródziemia.

Na mecie, pod zabrzańską wieżą na zmęczonych uczestników wyprawy czekało wytchnienie godne bohaterów, którzy wypełnili swoją misję. Na ugaszenie pragnienia można było poczęstować się herbatą, a następnie sprawdzić swoją wiedzę na temat twórczości Tolkiena, a także wziąć udział w loterii, w której czekały na szczęśliwców nagrody książkowe, rowerowe oraz bony od naszych sponsorów.

W sumie w rajdzie wzięło udział prawie 200 rowerzystów. Współorganizatorem Odjazdowego Bibliotekarza była Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Uniwersum Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.