Drodzy Czytelnicy

Dziś Dzień Bibliotekarza. Nie tak chcielibyśmy go spędzać, ale nie na wszystko mamy wpływ.

Mamy już pełną wiedzę o stanie naszego serwera po awarii. Spróbujemy w tej chwili, w skrócie przedstawić co się wydarzyło i jak do tego doszło. W dniu 18.04.2024 r., w związku z planowanym wyłączeniem prądu przez firmę Tauron w budynku dyrekcji przy ul. ks. J. Londzina 3, wszystkie nasze filie zostały zamknięte z uwagi na konieczność wyłączenie serwera. Po wznowieniu zasilania, okazało się, że doszło do przepięcia, w wyniku którego nastąpiło uszkodzenie części dysków serwera, w tym odpowiedzialnych za funkcjonowanie systemu bibliotecznego Prolib. Serwer został naruszony, ale nie zniszczony, co umożliwiło mu podjęcie próby ponownego funkcjonowania z czasu sprzed przepięcia. Niestety, dla nas ta próba okazała się fatalna w skutkach, ponieważ „oszołomiony” serwer stracił orientację w czasie i uznał, że stanem pierwotnym, do którego należy przywrócić system jest stan z ostatniej aktualizacji 14.03.2023 r. Przyjmując ten stan za ostateczny i właściwy, podjął standardowe działania w postaci tworzenia kopii zapasowych poprzez nadpisywanie. Tym samym spowodował zniszczenie kopii z ostatnich trzynastu miesięcy, które były wcześniej wygenerowane.

Chcąc odzyskać dane podjęliśmy współpracę z firmą Ontrack, która specjalizuje się w odzyskiwaniu utraconych danych komputerowych. Do 6 maja firma prowadziła prace w celu ich odtworzenia, co niestety nie zakończyło się sukcesem.

Nie czekając na wyniki pracy firmy Ontrack, podjęliśmy działania ręcznego uzupełnienia brakujących danych w księgozbiorze, oraz przygotowania deklaracji czytelników potrzebnych do odtworzenia kont w systemie bibliotecznym. Prace te prowadzimy cały czas i mamy nadzieję, że uda nam się je zakończyć tak, aby otworzyć nasze placówki 15 maja, nawet jeśli nie w pełnym zakresie. Aby tak się stało musimy przeprowadzić konieczne prace merytoryczne i techniczne, dlatego w dniach 9-14 maja nasze placówki będą nieczynne. Podstawowym problemem może być nieukończenie wpisywania i opracowywania nabytków książkowych, gier i audiobooków z 2023 i 2024 r. Niemożliwe będzie również przez jakiś czas zamawianie i rezerwowanie zbiorów przez katalog Integro. Postaramy się jednak dokończyć to najprędzej jak się da, będziemy potrzebować Waszej współpracy. Prosimy o kontakt z biblioteką celem weryfikacji Waszych kont czytelniczych.

Z całą pewnością pierwsze dni po ponownym uruchomieniu będą dla nas wszystkich bardzo trudne. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość, jeśli wizyta w bibliotece będzie trwała trochę dłużej.

Bardzo Was przepraszamy za te utrudnienia, na które zostaliście narażeni i liczymy na to, że jak najprędzej wrócimy do normalnego funkcjonowania. Serdecznie zapraszamy.