Polskie ślady w Niemczech

W naszej Bibliotece gościliśmy dr Andrzeja Kałużę, pracownika Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt i współautora książki „Polskie ślady w Niemczech. Kalejdoskop”.

11 kwietnia 2024 r. w Wypożyczalni Popularnonaukowej odbyło się spotkanie, w trakcie którego uczestnicy mieli okazję poznać wiele przykładów osób, z polskimi korzeniami, biorącymi czynny udział w niemieckim życiu kulturalnym, społecznym czy politycznym. Raper, pisarz, aktorka, dziennikarka, piłkarz… To tylko kilka przykładów osób, które urodziły lub wychowały się za zachodnią granicą, mając polskie korzenie, na swój sposób stały się sławne za granicą.

Niemiecko-polska aktorka i piosenkarka Natalia Avelon (właśc. Natalia Siwek, ur. 1980 we Wrocławiu) przyjechała do Niemiec w 1989 roku. Już jako nastolatka pasjonowała się filmem. Pierwsze doświadczenia zbierała, występując w telenowelach Verbotene Liebe i Marienhof. Grała także w serialach kryminalnych: Tatort, Rosa Roth i Der Bulle von Tölz, oraz w wielu popularnych niemieckich komediach, jak Alles inklusive w reżyserii Doris Dörrie. Avelon studiowała teatrologię w Monachium, pracowała również jako fotomodelka.

fragm. „Polskie ślady w Niemczech”

Polskie ślady to nie tylko XX w., ale również ważne wydarzenia z przeszłości. Wiedzieliście, że polska królowa pochowana jest w katedrze w Kolonii?

A po inne przykłady zapraszamy oczywiście do poszukania w samej książce, którą można wypożyczyć w Wypożyczalni Popularnonaukowej przy ul. Wyzwolenia 4. Książka została napisana tak, by każdy mógł znaleźć w niej coś dla siebie. Został w niej podjęty temat migracji zarobkowej Polaków do Niemiec, ale również szereg polskich śladów między innymi w niemieckiej kulturze masowej.