Ruszyła Akademia Kompetencji Przyszłości

Za nami pierwsze spotkanie dla młodzieży. Akademia Kompetencji Przyszłości to okazja, by zdobyć umiejętności potrzebne do mierzenia się ze światem.

14 marca możemy oznaczyć jako początek czegoś ważnego. Tego właśnie dnia w Filii nr 19 ruszyła Akademia Kompetencji Przyszłości. Projekt, który skierowany jest do młodzieży w wieku od 14 do 18 lat.

Pierwsze spotkanie było okazją do bliższego poznania się wspólnie, ale także i siebie samych. Młodzież posłuchała o zakresie programu, a także spojrzała w głąb siebie, żeby przekonać się jakie cechy mogą być pomocne przy realizacji zadań, a nad czym mogą popracować z mentorami oraz rówieśnikami. Poznali oczywiście czym są kompetencje przyszłości i od razu przedstawili swoje propozycje tego, bo w ich dorosłym życiu będzie im potrzebne. Najczęściej powtarzającym się elementem była praca w grupie oraz odnajdywanie się w zespole.

Jednym z efektów warsztatów był wypracowany kontrakt, który na swój sposób działa motywująco i angażującą na młodych ludzi, wymagając od nich aktywnego udziału i czynnego udziału w zajęciach. Co ważne, od początku do końca został on stworzony przez nich samych i zawiera między innymi takie zasady jak słuchanie siebie, nie przerywanie sobie, wzajemny szacunek czy dochodzenie do kompromisów.

Kolejne spotkanie zaplanowano na 28 marca. Osoby, które chciałyby dołączyć do zespołu mogą zgłosić się do Filii nr 19 lub mailowo: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl.

Akademia Kompetencji Przyszłości w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. #mojemiejsce”. Projekt realizowany jest przez FRSI w partnerstwie z Save the Children International.