Rok w pigułce

Rok 2023 za nami. Czas na podsumowanie, w którym Wy, nasi Czytelnicy odgrywacie bardzo ważną rolę i za Waszą aktywność chcemy Wam gorąco podziękować. W mijającym roku zarejestrowaliśmy 18729 czytelników. Bibliotekę odwiedziło 157554 osób. Wypożyczyliśmy 395757 zbiorów, przede wszystkim książek, ale też audiobooków, gier planszowych i czasopism. By każdy znalazł u nas, choć w części, to co chce przeczytać zakupiliśmy 4583 książki. Księgozbiór Biblioteki wzbogacił się także o Wasze dary książkowe, a było ich 4494. Poszerzyliśmy też nasz zbiór planszówek, których znajdziecie już 379.

Serdecznie dziękujemy też wszystkim Chętnym, a było ich około 27000, którzy skorzystali z naszej oferty kulturalno-edukacyjnej, za uczestnictwo w spotkaniach autorskich, warsztatach, wystawach, konferencjach i innych imprezach, których było ponad 1300.

Dziękujemy też za współpracę placówkom oświatowym miasta, we współpracy z którymi przeprowadziliśmy 265 lekcji i wycieczek po naszych filiach, oraz 270 spotkań głośnego czytania. W ofercie dla dorosłego odbiorcy nie zapomnieliśmy o seniorach, z którymi spotkania organizowaliśmy wraz z miejskim instytucjami, m. in. Domami Pomocy Społecznej, czy Centrum Aktywności Senioralnej.

Część naszej oferty odbyła się dzięki dotacjom zewnętrznym. Przede wszystkim z programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizowaliśmy nasze cykliczne projekty „Kryminalne zagadki Śląska” i „Książka na szóstkę, wypełniamy pustkę” (w sumie w obu projektach zorganizowaliśmy 90 wydarzeń, w których uczestniczyło ponad 5000 osób). Zaproponowaliśmy także blok zajęć regionalnych, na które pozyskaliśmy dofinansowanie w ramach programu „Wspólny stół”. Jego zadaniem było utworzenie społecznego archiwum pamiątek mieszkańców Rokitnicy o swojej dzielnicy. Kolejne wsparcie otrzymaliśmy od Fundacji Lotto, dzięki której mogliśmy zorganizować dwa spotkania. Z Markiem Zagańczykiem i Anną Arno, wydawcą i tłumaczką książki K. Clarka „Cywilizacja”. I drugie, zaprezentowane on-line, z Robertem Papieskim i Piotrem Mitznerem, które odbyło się we wnętrzach Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Specjalne dotacje, np. na akcję „Lato w Bibliotece” otrzymaliśmy także z Urzędu Miasta Zabrze.

Dziękujemy także za Waszą aktywność w naszych mediach społecznościowych: Facebooku, który odwiedziliście 31293 razy i kanale YouTube, którego filmy wyświetliliście 6600 razy.

Mamy nadzieję, że również w roku 2024 będziemy mogli liczyć na spotkania z Wami. Nadal będziemy się starać, aby w Bibliotece nie zabrakło ofert, z których każdy wybierze coś dla siebie.

Czekamy na Was i serdecznie zapraszamy.