Przyprawy świata

W dniach 14 – 20 listopada obchodzimy Tydzień Edukacji Globalnej. Jest to ogólnoświatowa inicjatywa podnosząca świadomość i wezwanie do wspólnego przemyślenia i zmiany naszego świata.

W jego obchody włączyła się także zabrzańska Biblioteka przeprowadzając na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 43 w Zabrzu warsztaty dla klasy uczniów pod hasłem „Międzynarodowy talerz – skąd jest twoje jedzenie?” Porozmawialiśmy o tym, jaką drogę, aby trafić na nasz stół musi przebyć banan, kakao… Część warsztatowa były to zagadki sensoryczne; uczennice i uczniowie mieli za zadanie odgadnąć co to za produkty tylko je wąchając. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały na koszulkach napis podsumowując spotkanie hasłem „Kupuję lokalnie-działam globalne”.

Gościem specjalnym był Jędrzej Majka podróżnik, autor książki „Podróże ze smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat”. Wygłosił on ciekawą pogadankę o tym jak niesamowite jest to, że „zwykłe” przyprawy wpływały i nadal wpływają na historię świata. Była to niezwykła podróż po targowiskach, plantacjach, dalekich krajach.

W ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego