Rajza po Kończycach

Z okazji urodzin miasta, bibliotekarze zaprosili dzieci z Przedszkola nr 29 na wycieczkę po Kończycach. Na początku wyruszyliśmy wszyscy na ulicę Jaszczury, aby spotkać pierwszego wójta, szewca z Bielszowic, Jakuba Jaszczurę, który opowiedział o początkach osady i skierował zaciekawione dzieciaki na poszukiwanie starego kościoła.

Tam poznały budowniczego, a zarazem kronikarza dzielnicy ks. Józefa Knosałę. Proboszcz opowiedział jedną z legendę o Zabrzu, a po dalsze informacje zaprosił słuchaczy do biblioteki, gdzie wśród ksiąg i planów czekał na nie baron Maciej Wilczek, założyciel Kończyc i nie tylko…. Zdradził on swoim gościom tajemnicę nazwy wsi i zaprosił w odwiedziny do swojej żony, baronowej Doroty von Kuffka Wilczek. A gdzie można ją było znaleźć? Oczywiście, oczekiwała nas, a jakże przy ulicy Dorotki w Dzielnicowym Domu Kultury. Baronowa, zaprosiła przedszkolaki do wesołej zabawy przy muzyce i tańcach. Potem, pełne wrażeń wróciły do przedszkola. Mamy nadzieję, że spacer pozwolił dzieciakom poznać choć fragment historii Kończyc i zachęcił do dalszego jej odkrywania.