Kryminalne seminarium

W czwartek, 5 października młodzież z zabrzańskich szkół spotkała się na seminarium „Historia ujęta w kryminale”. Prelegentami byli autorzy kryminałów Mariusz Czubaj i Adam Regiewicz.

Zaproszeni autorzy książek kryminalnych zapoznawali uczestników z tym jak tworzą swoje książki poczynając od zbierania materiałów, jak je łączyć splatać razem w beletrystyczną fabułę. Mówili także jak ważne są dla nich rozmowy z ludźmi i to nie tylko ekspertami z danych dziedzin, ale także, jeśli to możliwe ze zwykłymi osobami żyjącymi w czasach realiów pisanej powieści. Pierwszy z nich opowiadał także jak ważny w pisaniu kryminałów jest jakiś szczegół wokół którego buduje całą fabułę książki, co popierał przykładami ze swojej twórczości. Od drugiego z kolei zgromadzeni słuchacze mogli usłyszeć dodatkowo o teorii i regułach pisania historycznego kryminału, a omawiał to na licznych przykładach innych pisarzy jak Sapkowski, Komuda, Cherezińska i inni.

Seminarium odbyło się w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol. 5”, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.