Przegląd tygodnia #37

W tym tygodniu dzieci będą miały okazję spotkać autorkę na przykład „Opowiadań dla przedszkolaków”. Dużym wydarzeniem będzie również spotkanie online o ksiązce Kennetha Clarka „Cywilizacja”.

11 września 2023, 11.00

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

Renata Piątkowska – polska pisarka, autorka książek dla dzieci, mama Marty i Kacpra, ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorką książek dla dzieci: „Opowiadań dla przedszkolaków”, „Opowiadań z piaskownicy”, „Nie ma nudnych dni”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Przygoda ma kolor niebieski”.
W ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

12 września 2023, 18.00

Wokół Cywilizacji

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrze zaprasza na spotkanie online wokół książki „Cywilizacja” Kennetha Clarka z jej wydawcą, Markiem Zagańczykiem oraz tłumaczką, Anną Arno.

„Czym jest cywilizacja? Nie wiem. Nie jestem w stanie jej określić za pomocą pojęć ogólnych. Ale chyba umiem rozpoznać jej przejawy. Mam je przed oczami. Jak pisał Ruskin: „Wielkie narody spisują autobiografie w trzech rękopisach: w księdze czynów, w księdze słów i w księdze sztuki. Nie zrozumiemy żadnej z nich, dopóki nie przeczytamy dwóch pozostałych, ale spośród nich tylko ta ostatnia jest godna zaufania”.

MAREK ZAGAŃCZYK – pisarz, eseista, wydawca, od 2020 roku prezes Wydawnictwa Próby. Eseje, szkice literackie i recenzje publikował w pismach: „Kultura Niezależna”, „Przegląd Polityczny” „Teatr”, „Gazeta Wyborcza” i „Zeszyty Literackie”. Kurator archiwum i spuścizny Pawła Hertza. Autor szkiców z podróży włoskich, śladami pisarzy, humanistów i podróżników. Od 2020 roku prowadzi blog „Sztuka czytania”.
ANNA ARNO – poetka, pisarka, eseistka i tłumaczka, z wykształcenia historyczka sztuki. Publikuje pod pseudonimem. Przekłada z francuskiego i angielskiego. Publikuje m.in. w „Znaku”, „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju” i „Zeszytach Literackich”. Autorka małej prozy: „Okna” i „Ten kraj”, jak również biografii: „Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński”, „Jaka szkoda: krótkie życie Pauli Modersohn-Becker”, „Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim”, „Tam, za kasztanami, jest świat. Paul Celan”.
Spotkanie online będzie można zobaczyć na żywo na Facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu (@BibliotekaZabrze) oraz na bibliotecznym kanale Youtube – MBP w Zabrzu.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Wokół Cywilizacji”, finansowanego ze środków Darowizny otrzymanej od Fundacji Lotto im. H. Konopackiej.

13 września 2023, 15.30

Granie na polanie

Filia nr 20 przy pl. Warszawskim 1 zaprasza na wspólne „Granie na polanie”. Zajęcia ruchowe organizowane są w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni