„Cywilizacja”

Rozważania o sztuce, kulturze, historii brytyjskiego historyka sztuki były podstawą do stworzenia programu publicystycznego. I to on stał się następnie inspiracją do stworzenia książki.

12 września 2023 r. odbyło się spotkanie hybrydowe wokół książki Kennetha Clarka „Cywilizacja” z jej tłumaczką, Anną Arno oraz wydawcą Markiem Zagańczykiem. Spotkanie prowadził Tomasz Iwasiów, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu. Część gości przybyło na spotkanie, które odbywało się w Wypożyczalni Popularnonaukowej, natomiast transmisja na żywo transmitowana była przez Facebooka oraz Youtube.

Kenneth Clark jest jednym z najwybitniejszych brytyjskich historyków sztuki i zasłużonym popularyzatorem tej dziedziny. Urodził się 13 lipca 1903 r. w Londynie, w zamożnej rodzinie szkockich handlarzy tekstyliami (przodek Kennetha wymyślił szpulę do bawełny). Studiował historię sztuki. Najważniejsze dla jego przyszłych zainteresowań były chyba jednak dwa lata spędzone we Florencji z uznanym historykiem sztuki Bernardem Berensonem. W wieku 30 lat został dyrektorem Galerii Narodowej w Londynie. Był postacią kontrowersyjną z racji swojej niechęci do sztuki modernistycznej i postmodernistycznej. Kariera naukowa Clarka obfitowała w liczne sukcesy. Jednym z ważnych jest jego słynny cykl „Civilisation”. Ten znakomity program historyczny odniósł niebywały sukces i znacząco wpłynął na sposób kręcenia seriali popularnonaukowych. Odcinki tego programu można obejrzeć w internercie!
W trakcie swojej kariery otrzymał wiele tytułów: kawaler Companions of Honor, komandor Orderu Łaźni, członek Akademii Brytyjskiej, Lord.

Całe spotkanie jest do zobaczenia na naszym kanale Youtube. Zapraszamy do oglądania:

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Wokół Cywilizacji”, finansowanego ze środków Darowizny otrzymanej od Fundacji Lotto im. H. Konopackiej.

Zapraszamy również do obejrzenia krótkiej rozmowy z naszymi goścmi: