Przegląd tygodnia #19

W dniach 8-14 maja zapraszamy na szereg wydarzeń. Będą warsztaty, prelekcje, wernisaż, a na zakończenie tygodnia duża impreza dla małych i dużych – Pociąg do książek.

8 maja 2023, 17.00

Wernisaż wystawy Barbary Romaniuk

Filia nr 2 przy ul. Bytomskiej 28 zaprasza na wernisaż. Otworzy on wystawę indywidualną prac pani Barbary Romaniuk, członka Grupy 18-Obsydian.

8 maja 2023, 18.00

Dyskusyjny Klub Książki

Tym razem nasze DKK pochyli się nad książką Szczepana Twardocha „Ballada o pewnej panience”. Jest to przegląd opowiadań, w których natkniemy się na różnorodne teksty, pisane na przestrzeni kilkunastu lat działalności literackiej. Ich akcja rozrzucona jest też w czasie. Mamy tu więc historię ze współczesnego korpoświatka, z którym Szczepan Twardoch nierzadko stara się polemizować, ale i z okresu międzywojennego. Klimat tytułowego opowiadania przywodzi na myśl realia „Króla”, bodaj najsłynniejszej powieści w dorobku autora.

Co z tych historii wyciągnęli czytelnicy, o tym będą dyskutować jak zawsze w Herbaciarni Czajnik.

8 maja 2023, 18.00

Po raz kolejny Filia nr 9 zaprasza na rozmowy przy kawie. Tym razem tematem numer jeden będzie cukrzyca. O tym jak z nią walczyć i jak sobie z nią radzić, opowiadać będzie dietetyczka Ewa Kusiak. Zapraszamy serdecznie.

Rozmowy przy kawie: „Nie daj się chorobie, leczenie cukrzycy dietą – sam możesz wiele” – spotkanie z dietetyczną, Ewą Kusiak, organizowane przez Fundację Betlehem Dom Chleba w ramach programu Rodzinny Park Edukacyjny

9 maja 2023, 16.00

Programowanie na tablecie

To jest gratka dla dzieci. W trakcie zajęć poznają tajniki programowania i oswoją się z aplikacjami, które sprawią, że ten dział IT nie będzie już taki straszny. W trakcie zajęć wykorzystane zostaną dwie popularne aplikacje – Scratch Jr i Scratch 3.0.

Przypominamy, że na zajęcia obowiązują zapisy w Wypożyczalni Popularnonaukowej lub pod numerem telefonu: 32 271 19 80.

Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni”.

10 maja 2023, 15.00

Przygoda ze scrabble

Tej gry planszowej nie trzeba nikomu przedstawiać. Świetnie przy niej bawią się dzieci, ucząc się nowego słownictwa i literowania. Na te popołudniowe zajęcia zapraszamy do Filii nr 20 przy pl. Warszawskim.

Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni”.

11 maja 2023, 17.00

„Kryminalne ślady przeszłości”

To już drugie spotkanie w ramach pisarskich warsztatów. Tym razem uwaga zostanie skupiona wokół Wielkiej historii. Tutaj będzie miejsce, by przyjrzeć się kryminałom retro. One będą bohaterem głównym, a wątkami historia końca XIX w. i pierwszej połowy XX. Warsztaty pisarskie prowadzone są przez prof. Adama Regiewicza.

13 maja 2023, 10.00-14.00

Pociąg do książek

Na zakończenie tygodnia prawdziwy hit. Na łąkę w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu wjedzie Pociąg do książek. Naszego czytelniczego happeningu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać.

Tym razem spotkamy się z Eliza Piotrowska i Wojciechem Widłakiem. Natomiast pod Drzewem Opowieści znajdzie się czytelnicza przychodnia, w której każdy otrzyma receptę na najlepsze lekarstwo na świecie, czyli na książkę.  Będzie też mnóstwo kreatywnych warsztatów, w tym z programowania robotów oraz budowania z klocków, a także możliwość zagrania w gry planszowe.

A na zakończenie swoje przedstawienie o krasnoludkach wystawi Studio Teatralne KRAK ART.

Zaczynamy o 10.00.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.