Moc czytania

Czytaniem dobrze jest zarażać już od najmłodszych lat. Jednak by móc to robić, dobrze jest wiedzieć jak przekonać dziecko do słuchania i do czytania. Zapraszamy do udziału w bezpłatnym seminarium!

Najlepsi eksperci w tej dziedzinie pojawią się w Zabrzu i będą szkolić. Na spotkanie z nimi zapraszamy opiekunów i nauczycieli. Naprawdę warto wziąć udział w seminarium „Moc czytania”.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu oraz Akademia Śląska zapraszają nauczycieli nauczania początkowego, nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz opiekunów pracujących w żłobkach do wzięcia udziału w bezpłatnym seminarium, które jest realizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W trakcie naszego seminarium przewidujemy 4 wykłady, w których najważniejsza wiedza zostanie przekazana przez najlepszych w swojej dziedzinie. Na rozpoczęcie wystąpi zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu, Paweł Dobrzelecki, który oprócz bibliotekarzem jest również trenerem oraz animatorem. Absolwent IBiIN Uniwersytetu Śląskiego oraz studiów podyplomowych Zarządzanie w Kulturze, Sztuce i Turystyce Kulturowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Absolwent Szkoły Trenerów STOP. Miłośnik alternatywnych form edukacji, koordynator oraz inicjator projektów promujących czytelnictwo skierowanych głównie do dzieci i rodziców. Ogólnopolski Bibliotekarz roku 2018. Ambasador Stowarzyszenia LABiB. Podwójny stypendysta MKiDN w dziedzinie upowszechniania kultury. Będzie przekonywał zebranych uczestników, że jako „Nauczyciele mają tę moc!”

Następnie wystąpi Aleksandra Ruszkowska – historyczka sztuki, edukatorka muzealna, biblioterapeutka, absolwentka Podyplomowych Studiów Polityki Wydawniczej i Księgarstwa. Od 20 lat związana z rynkiem wydawniczym, zaangażowana w lokalne działania wspierające czytelnictwo. W wydawnictwie Mamania zajmuje się projektami edukacyjnymi i współpracą z bibliotekami, instytucjami kultury oraz szkołami. Potrójna mama, nałogowo czytająca i wciąż ucząca się od swoich dzieci. W swoim wystąpieniu opowie o „Mocy Kropki” i edukacji emocjonalnej w domu, przedszkolu i bibliotece.

Trzecią prelegentką będzie Maria Deskur – wydawca, ekspert upowszechniania czytania, absolwentka romanistyki Uniwersytetu Jagielońskiego, Literatury francuskiej na Sorbonie oraz komunikacji społecznej na Université Lumière w Lyonie. Współzałożycielka wydawnictwa Muchomor, współtwórczyni serii „Basia” i „Czytam sobie”, wieloletnia dyrektor zarządzająca Wydawnictw Egmont, Burda, współfundatorka i prezeska Fundacji Powszechnego Czytania. Zwyciężczyni konkursu Zwyrtała 2019 na najlepszy pomysł na promocję czytelnictwa za akcję „Książka na receptę. Recepta na sukces”, autorka poradnika upowszechniania czytania „Supermoc książek”. Tematem wykładu będzie „Supermoc książek #TataTezCzyta”.

Na zakończenie prof. zw. dr hab. Jagoda Cieszyńska-Rożek – psycholog, logopeda, pracująca w Katedrze Logopedii i Zaburzeń Rozwoju w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, odpowie na pytanie „Jak dać dziecku moc?”. Jagoda Cieszyńska-Rożek  jest także dyrektorem merytorycznym Centrum Metody
Krakowskiej oraz twórcą Symultaniczno-Sekwencyjnej Nauki Czytania®, wykorzystywanej w przedszkolach, szkołach, poradniach w Polsce, w Międzynarodowej Szkole CSI w Lyonie, w Szkole SEN w Dublinie. Stworzoną przez siebie Metodę Krakowską opisała w książkach. Jest autorką serii „Kocham czytać” oraz podręcznika dla nauczycieli „Kocham uczyć czytać”.

Serdecznie zapraszamy. Seminarium odbędzie się 30 maja 2023 roku o godzinie 13.00 w Akademii Śląskiej na Wydziale Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu (ul. Park Hutniczy 3-5).

Udział w seminarium jest bezpłatny. Koszty dojazdu pozostają po stronie uczestnika.
Liczba miejsc jest ograniczona, zgłoszeń można dokonywać poprzez wysłanie zgłoszenia na adres: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl. W mailu wystarczy podać swoje imię i nazwisko oraz nazwę reprezentowanej placówki. Zapisy prowadzone są do wyczerpania miejsc, a o zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń. Po przesłaniu zgłoszeń uczestnicy seminarium otrzymają potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia i zakwalifikowania się na seminarium.

Dodatkowych informacji na temat seminarium udziela:
Ewa Chuć — instruktor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu
e-mail: ewa.chuc@biblioteka.zabrze.pl
tel: (32) 271 42 24 wewn. 107

Poniżej można zapoznać się ze szczegółami:

Seminarium jest realizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.