Była moc!

Za nami seminarium „Moc czytania”. Była to okazja do zdobycia potężnej dawki cennej wiedzy, którą, mamy nadzieję, nauczyciele będą teraz wykorzystywać w pracy z najmłodszymi dziećmi.

Seminarium, które 30 maja odbyło się w auli Akademii Śląskiej, skierowane było nauczycieli przedszkoli, klas początkowych szkół podstawowych oraz opiekunów ze żłobków. Wzięli w nim udział przede wszystkim przedstawiciele zabrzańskich ośrodków oświaty.

Tematycznie prelegenci kręcili się wokół tematów związanych z czytaniem dzieciom i przez dzieci. Nie zabrakło mniej lub bardziej znanych faktów tego jak książka pozytywnie wpływa na rozwój najmłodszych oraz relacji z dorosłymi.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się specjaliści i eksperci w swoich dziedzinach. Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania przedstawiła korzyści z czytania oraz szczegóły nowej kampanii społecznej „Tata też czyta”. Kolejny gość, Aleksandra Ruszkowska z Wydawnictwa Mamania, opowiedziała o tym, jak mała kropka może wiele zdziałać i jak to się stało, że jedna książka potrafiła zjednoczyć 26 milionów ludzi w 200 państwach. T był też dobry przykład do tego, by przedstawić, jak dobrze można bawić się z książką. Swoim doświadczeniem w pracy z przedszkolami i czytaniem dzieci, podzielił się również zastępca naszej biblioteki, Paweł Dobrzelecki. Na zakończenie seminarium wystąpiła prof. Jagoda Cieszyńska-Rożek, psycholog i logopeda, która na podstawie własnej pracy pokazała jak i kiedy uczyć dzieci czytać oraz jaki wpływ ma to na kształtowanie się człowieka.

Uczestnicy seminarium zdobyli na pewno dużo cennej wiedzy, którą mogą teraz wykorzystać we własnych miejscach pracy, zachęcając swoich młodych podopiecznych do spędzenia więcej czasu z książką i czytaniem.

Seminarium zrealizowano w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.