Pamiętając o historii

W 80. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie przypominamy o tych wydarzeniach. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z historykiem, zahaczającej zarówno o bohaterów, jak i literaturę.

19 kwietnia 1943 roku w getcie w Warszawie wybuchło powstanie, uważane za największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie.

Z tej okazji, włączając się przy okazji do akcji Żonkile, przypominamy o losach Żydów, wydarzeniach, które miały miejsce w getcie i ludziach, mniej i bardziej znanych, o których warto pamiętać, a nawet przeczytać.

Zapraszamy do zobaczenia rozmowy naszej bibliotekarki Agnieszki Rosińskiej z Filii nr 19 z historykiem, Barbarą Stanisławiszyn:

Od kilku lat symbolem przypominającym o tym wydarzeniu są żółte żonkile. Stąd też akcja Żonkile 2023. A więcej o samej akcji znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich: https://polin.pl/pl/zonkile

A do nas zapraszamy po książki na ten temat. Można przejrzeć i zarezerwować w naszym katalogu online.