Owocne spotkanie

Filia nr 9 po raz kolejny stała się miejscem spotkań. W wiosenne popołudnie, 12 kwietnia 2023 r., gościła Żanetę Pawlik, która opowiadała o swoim doświadczeniu z pisaniem.

Żaneta Pawlik jest autorką książek, w których dotyka ważnych problemów społecznych. Oprócz pisania prowadzi również podcast „Pisarskie Dywagacje” dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jak pisać, by inni chcieli czytać. Od lat związana z Lekkim Teatrem Przenośnym, działającym w Chorzowskim Centrum Kultury. Grała przykładne piastunki ogniska domowego, ekscentryczne staruszki i uciesznice sprzedajne. Laureatka pierwszego miejsca w kategorii osób dorosłych XVIII Turnieju Sztuki Recytatorskiej Promuj Śląsk.

Obok pisania, jej drugą pasją są podróże. Wraz z mężem przejechała na motocyklu Trasę Transfogarską i Transalpinę oraz Chorwację. Odpoczywa w podróży, najchętniej włócząc się z plecakiem po Azji. Eksplorowała skuterem Deltę Mekongu, medytowała w tajlandzkiej jaskini, została pobłogosławiona przez hinduskich braminów.

Mówi o sobie, że jest kobietą samospełniającą się i wierzy, że ten proces nie ma końca.

Na swoim koncie ma już dwie powieści – „Mowy nie ma!” oraz „Tamarynd”. Trzecia już jest napisana, a w planach są kolejne. Choć w swoich książkach dotyka również trudnych tematów, to są one pełne emocji i trafiają do czytelników. Sama autorka podczas spotkania podkreślała, że lubi szczęśliwe zakończenia, ale w swoich książkach pozostawia je otwarte, tak by czytelnik mógł sobie dopowiedzieć. Uczestnicy spotkania mogli posłuchać także o współpracy z wydawnictwem, pracy, podróżach oraz występach na deskach teatru.

Nie zabrakło również miejsca na anegdoty o tym, skąd czerpie inspiracje do książek, zarówno poruszanych tematów, jak i osobowości bohaterów, kto czyta jej książki i jak wyglądał w jej przypadku proces wydawniczy. Do książek wplata także swoją miłość do podróży i smaków innych krajów. Idealnym przykładem jest chociażby tytuł najnowszej książki.

Mamy też coś dla tych, dla których jedno spotkanie to za mało. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej rozmowy z Żanetą Pawlik: