Fikcja, a historia

Kolejny pisarz odwiedził Zabrze i bibliotekę w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol.5”. Tym razem był to autor książki sensacyjnej, z wątkiem historycznym i politycznym.

27 kwietnia 2023 r. w Wypożyczalni Popularnonaukowej odbyło się spotkanie autorskie z Markiem Blautem, pisarzem i felietonistą. Ślązak z lwowskimi korzeniami był gościem zabrzańskiej biblioteki po raz trzeci. Za pierwszym razem, przed dwudziestu laty, w swej debiutanckiej powieści „Dolina 4” przedstawiał post-apokaliptyczną wizję świata, wizję, która wydawało się jest już dawno za nami… W swojej najnowszej książce „Depozyt” treści zupełnie inne lecz echa zagrożeń znowu pobrzmiewają niepokojąco.

 „Co łączy znalezione w tajdze przed stu laty przedmioty, ze Ślązakiem uciekającym z sowieckiej niewoli? Właściwości tych przedmiotów budziły zdumienie. Oficerowie, uczeni ZSRR i III Rzeszy robili wszystko, by je zdobyć i wykorzystać. Czy były rezydent polskiej II-ki na Śląsku połączy dziwaczne hasło i własną wiedzę w spójną informację: gdzie ukryto znalezisko? Czy pokrzyżuje plany poszukiwaczy? Sam nie podoła. Uczucia stare jak świat utrudniają podejmowanie decyzji. Czy warto tracić życie, by uniemożliwić wykorzystanie kosmicznego depozytu do popełniania kolejnych zbrodni? Poświęcenie nie idzie na marne.

Po latach jedno kichnięcie sprawi, że satelita szpiegowski usłyszy sygnał z podziemnej skrytki. Trwa wyścig rządów i agentur, na ziemi i w kosmosie. Wiadomość zza grobu zmusi żywych do działania. Walkę z gigantami podejmie kilkoro młodych ludzi. Depozyt ma pozostać nietknięty. Jak wstrzymać marsz cywilizacji ku upadkowi? Czy wolno ratować świat dewastując jego techniczne fundamenty, cofając go o sto lat? Strażnicy status quo nie ustąpią. Spisek i atak hakerski pogrąży świat w chaosie na lata. A może to tylko majaczenia torturowanego, bo naiwni idealiści byli z góry skazani na klęskę? Świat dalej będzie brnąć ku urwisku. A my? Spokojnie, to tylko książka. Tylko?”.

Spotkanie toczyło się wokół książki, ale pokazujący szersze światło na to, co zostało w niej opisane. Była możliwość poznania szerszej historii, choć zostawiła ona za pewne czytelników z pytaniami, na które będą musieli znaleźć własne odpowiedzi, szczególnie w czasach zmieniająca się świata.

Zapraszamy do obejrzenia krótkie rozmowy z autorem: